Niesprawiedliwa ulga podatkowa zostanie podniesiona

Irlandzki rząd zapowiedział, że w budżecie na przyszły rok zamierza podnieść ulgę podatkową dla najemców.

Chodzi o możliwość odliczenia 500 € dla jednego najemcy lub 1000 € na parę, a z tej możliwości skorzystało do tej pory niewiele osób, bo ocenia się, że do 50 000 z ponad 400 tysięcy uprawnionych. Co jest powodem tak niskiej ilości wniosków o to odliczenie podatkowe?

Zasady, jakie zostały wprowadzone, a części najemców po prostu zakazują skorzystania z przepisu, więc nie mogą starać się o zwrot 500, nie mówiąc już o 1000 euro.

Dlaczego? Rząd w nowelizacji ustawy o ulgach mieszkaniowych zawarł ustęp, w którym jest mowa, że z programu może skorzystać każdy najemca, ale pod warunkiem, że właściciele wynajmowanej nieruchomości zarejestrowany jest w Residential Tenancies Board (RTB). To jednak jawna niesprawiedliwość, bo każdej osobie w tym kraju wiadomo, że duża część właścicieli lokali mieszkalnych, nie jest zarejestrowana w RTB, nie mówiąc już o rejestracji umowy najmu, o ile w ogóle z najemcą taką podpisze.

Rząd w Dublinie wie również doskonale, iż obecnie mieszkanie kilku obcych sobie osób w jednym domu jest na porządku dziennym, ale o ile umowa jest podpisana, dotyczy zaledwie jednego lokatora. To również wyklucza innych najemców niż wpisani do umowy najmu lokalu.

Wracając do obowiązujących przepisów, urzędnicy skarbowi uznali, że znacznie więcej wniosków o przyznanie ulgi pojawi się z końcem roku, kiedy część płatników PAYE składa deklaracje skarbowe.

Krytykę tego systemu od dawna prezentuje największa partia opozycyjna w Irlandii, czyli Sinn Féin, a rzecznik ugrupowania ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin stwierdził, że takie rozwiązanie jest blokadą dla wielu najemców.

Eoin Ó Broin:

 – Słyszymy wiele skarg, że obowiązkowa rejestracja RTB jest prawdziwym problemem. Najemcy mogą nie chcieć kontaktować się z wynajmującym i prosić go o rejestrację, gdyby zagrażało to najmowi.

Ocenia się również, co wynika z ankiety przeprowadzonej przez Threshold, że ok. 20% najemców, nie wie nic na temat ulgi mieszkaniowej, lub nie stara się o nią, gdyż otrzymują wsparcie lokalowe w innej formie. 5% stwierdziło, że nie stara się o ulgę mieszkaniową, ponieważ właściciel zamieszkiwanej przez nich nieruchomości, nie jest zarejestrowany w RTB.

Na tej podstawie uznano, że rząd powinien przeprowadzić w kraju szeroką kampanię informacyjną, a może nawet zmodyfikować zasady przyznawania tej ulgi.

Bogdan Feręc

Źr. PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rozporządzenie Mini
Praca dla mężczyzn