Nieprzewidywalna jesień i zima

Wyspiarskie agencje meteorologiczne zaczęły mówić, że najbliższe miesiące, mogą być ciężkie dla Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, a swoje opinie opierają na obserwacjach układów barycznych i frontów atmosferycznych.

Aktualnie, zmiany pogodowe na świecie są na tyle duże, iż wpływają w stopniu znacznym na nieprzewidywalność prognoz długo i średnioterminowych, ale co ważne, potwierdzają się też obserwacje wieloletnie i mamy teraz powtórkę modeli meteorologicznych sprzed kilku i kilkunastu lat.

To z kolei sugeruje, co zaznaczają spece od pogody z Met Office w Wielkiej Brytanii, że jesień i zima, mogą dać się nam we znaki. Podobnego zdania jest Met Éireann, bo i tu mówi się o możliwości intensywnych zjawisk pogodowych, w tym większej niż zazwyczaj ilości zimowych huraganów, a i opadów ma być znacznie więcej. Jakby tego wszystkiego było jeszcze mało, oba instytuty meteorologiczne sugerują, że i zima może być inna od standardowej, bo już teraz występuje prawdopodobieństwo znaczących opadów śniegu i temperatur dochodzących do minus 10 stopni Celsjusza.

Opinie Met Office i Met Éireann są natomiast potwierdzeniem słów płynących z największych agencji meteo na świecie, bo amerykańska NOAA i rosyjscy meteorolodzy z GIS Meteo zapowiadali, że zima będzie w tym sezonie ostra. Rosjanie wysnuli takie wnioski na podstawie obserwacji ze swojego satelity meteorologicznego, a potwierdza to też agencja kosmiczna Roskosmos.

Jeżeli przewidywania meteorologów się sprawdzą, to w burzliwy dla wysp okres, wejdziemy już w grudniu tego roku, a końcówka stycznia i początek lutego, odcisną na mieszkańcach Irlandii i Wielkiej Brytanii swoje zimowe piętno.

Bogdan Feręc

Źr: Met Office / Met Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Napiwki pracowników
Sinn Féin rozpoczyn