Niepotrzebne wydatki na puste miejsca w szpitalach?

Przed Komitetem Specjalnym Oireachtas ds. Covid-19 padły pierwsze sugestie „zarzutów”, ale te odpiera Ministerstwo Zdrowia, które jest przekonane, że racjonalnie gospodarowało funduszami.

Jak się okazuje, przejęcie na czas pandemii prywatnych szpitali, co kosztować będzie do końca czerwca irlandzkich podatników, ponad 300 milionów euro, było odpowiednim posunięciem w opinii Departamentu Zdrowia, co podkreślił szef resortu.

Innego zdania jest kilku posłów, senatorów, a także stowarzyszenia lekarskie, bo te od wczoraj udowadniają, że zadysponowane środki, przynajmniej w chwili, kiedy niektóre oddziały, przygotowane na falę koronawirusowych chorych, nie były przepełnione, wydają się nadmierne.

Mówi się, że umowa na przejęcie łóżek szpitalnych w prywatnych szpitalach i lecznicach była skonstruowania błędnie, bo można było ją przygotować w taki sposób, by owszem płacić, ale dopiero po wykorzystaniu miejsca.

To jeden z wielu punktów, który może doczekać się głębszej analizy podczas działania Komitetu ds. Covid-19, ale już powoli wyłaniają się kolejne i z zapowiedzi wiemy, że posłowie zajmą się wkrótce samą oceną zagrożenia na poziomie krajowym, a to dotyczyć będzie m.in. Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego.

Nawiasem mówiąc, rząd poinformował też o 8 nowych zgonach spowodowanych przez koronawirusa i 10 przypadkach zachorowań.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
W koalicji bez zmian
Irlandzki system wod
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish