Niepotrzebne posiedzenie Dáil. Posłowie łamią prawo?

Wydaje się, co podnosiło wielu posłów, iż dzisiejsze posiedzenie niższej izby irlandzkiego parlamentu jest niepotrzebne, a zwiększa jedynie ryzyko zakażenia wirusem Covid-19 posłów i pracowników Leinster House.

Przyznać trzeba, że w posiedzeniach bierze obecnie udział wyłącznie niezbędna ilość posłów, a i mocno ograniczona jest obsługa techniczna, jednak i to może być niewystarczające w okresie rozwoju wirusa Covid-19.

Posłowie z wielu ugrupowań zaznaczali, że dzisiejsze posiedzenie nie jest konieczne, ponieważ nie będzie na nim podejmowana żadna decyzja, a posłowie podczas trzygodzinnej sesji, otrzymają wyłącznie informację o stanie bezpieczeństwa zdrowotnego kraju i podjętych środków ochrony socjalnej.

Partia Pracy, Sinn Féin i People Before Profit uznały jednak, że posiedzenie jest niezbędne, bo posłowie muszą być poinformowani o szczegółach pracy gabinetu. Na ciekawą wypowiedź pozwolił sobie przedstawiciel ugrupowania People Before Profit Richard Boyd Barrett, który stwierdził: – Demokracja musi być kontynuowana, a rząd musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności i rozliczany z poczynań.

Na szczęście, bo posiedzenie się odbędzie, posłowie nie będą zbyt długo przebywać w Leinster House, gdyż na wniosek spikera izby, ograniczono czas posiedzenia oraz zamknięto w gmachu posiedzeń Dáil wszystkie restauracje i kawiarnie, co powinno skutecznie odwieźć posłów od wspólnych spotkań. W posiedzeniu nie wezmą też udziału dziennikarze, ponieważ galeria, którą zwyczajowo zajmują, także została zamknięta.

Na marginesie można dodać, że skoro rząd i parlament zamknął nas w domach, to mógłby uczynić tak również ze sobą, bo nic chyba nie stoi na przeszkodzie, aby informację o stanie zdrowia społeczeństwa i pomocy socjalnej, przesłać posłom na ich elektroniczne skrzynki pocztowe. Wtedy uznam, co podkreśla poselska brać, że wszyscy traktowani jesteśmy w Irlandii równo i nie ma odstępstw od tej reguły.

Skoro więc nie będzie na dzisiejszym posiedzeniu Dáil podejmowana żadna decyzja, to można jest ono raczej nieistotne, czyli wpisze się w łamanie zarządzeń władz państwowych. Oznacza to, że może interweniować policja i ukarać karą grzywny, a chętniej widziałbym 6-miesięczny areszt, dla wszystkich posłów, którzy wyłamują się spod obowiązujących nadzwyczajnych przepisów wprowadzonych w Republice Irlandii.

Aktualizacja: 09:01

Partia Pracy podjęła ostateczną decyzję i poinformowała, że zbojkotuje dzisiejsze posiedzenie Dáil, gdyż nie ma ono istotnego znaczenia i może być uznane za pogwałcenie zasad izolacji.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Oieachtas

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandia przekazała
Twoje Radio Dublin:
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish