Niepewna perspektywa wakacji

Mieszkańcy Unii Europejskiej, są już w stanie przełknąć wiele, aby tylko pozwolono im na powrót do starych przyzwyczajeń, a teraz chodzi głównie o wakacje.

Wiele złości wylanej na rządy krajowe i samą Brukselę było w chwili, kiedy ta, a stało się to kilka miesięcy temu, stwierdziła, że pozwolenie na podróż, będzie popandemiczną rzeczywistością. Teraz, bo toczą się już prace nad wprowadzeniem „covidowego paszportu podróży”, także wiele głosów mówi, iż to wtłaczanie nas w pewne reżymy i odebranie swobody, jednak złość, miesza się z przyzwoleniem na takie działanie, aby tylko skończyli z ograniczeniami.

W tym przypadku mamy kilka problemów, bo nie ma zgody niektórych państw, żeby wprowadzić „covidowy paszport” na zaproponowanych zasadach, ale ważniejsza jest inna sprawa.

O ile niektóre z państw twierdzą, iż zezwolenie na podróżowanie osobom zaszczepionym lub z przeciwciałami, będzie wprowadzać różnicowanie pasażerów i postawi niektóre osoby w gorszej sytuacji, to samo szczepienie, blokować będzie możliwość podróżowania.

Unia Europejska, jako całość, ale i poszczególne państwa, poniosły klęskę w tym zakresie, więc ilość osób zaszczepionych, jest obecnie na tak niskim poziomie, że nawet przyjęcie programu „podróż dla zaszczepionych”, nie zmieni nic ani dla linii lotniczych, ani też dla przemysłu turystycznego. Kolejną przeszkodą są trwające nadal blokady krajowe i wysokie poziomy ograniczeń, więc „covidowy paszport”, nawet w przypadku jego otrzymania, będzie mógł spokojnie spoczywać w szufladzie i czekać na lepsze czasy.

Nie ma też nadziei, że cokolwiek zmieni się do lata, a to też za sprawą szczepionek, których w Unii Europejskiej najzwyczajniej brakuje. Żaden z krajów członkowskich, nie wprowadził jeszcze szerokiego programu masowych szczepień, a wakcyna podawana jest obecnie właściwie tylko osobom z grup priorytetowych i to z opóźnieniami.

Skoro sytuacja wygląda w taki właśnie sposób, swobodnie i to już teraz, wakacyjne plany wyjazdowe, można odłożyć na przyszły rok. Może być też tak, a jeżeli program szczepień będzie ślimaczył się, jak ma to miejsce do tej pory, to nie można wykluczyć, że i w 2022 roku, część osób, nie będzie mogła skorzystać z letniej oferty wyjazdowej i uziemiona zostanie w swoich krajach.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Russia wants an apol
Garda zadowolona ze
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian