Niepełna blokada. Garda nie ma żadnych uprawnień

Nie do końca przemyślanym działaniem należy nazwać wprowadzone przez rząd Micheála Martina obostrzenia, jeżeli przypatrzymy się tej kwestii w świetle nałożenia blokady na trzy centralne hrabstwa.

Zakaz opuszczania i podróżowania do Kildare, Laois i Offay, wprowadzony został, ponieważ w tych trzech przypadkach, wzrósł poziom zachorowań na Covid-19. Zamknięto też w tych regionach puby, miejsca rekreacyjne, ośrodki sportowe i miejsca publiczne, a na drogach wjazdowych oraz wyjazdowych ustawione zostały posterunki policji.

Tu właśnie zaczyna się swoista niesprawność oraz niekonsekwencja aparatu władzy, bo ta, o ile już chciałaby zamknąć Kildare, Laois oraz Offaly, więc wprowadzić izolację, to zapomniała lub z pełnym rozmysłem, nie nadała Gardzie żadnych dodatkowych uprawnień, by egzekwować zakaz opuszczania granic administracyjnych trzech hrabstw.

Dlatego właśnie funkcjonariusze An Garda Siochána, jedynym co mogą teraz zrobić, to napominać, by nie wjeżdżać lub wyjeżdżać z wymienionych hrabstw. Oznacza to, że policjanci, nie mogą podjąć żadnych działań, by powstrzymać kogokolwiek, przed wjazdem do Kildare, Laois i Offaly, a i nie mogą zabronić wyjazdu z tych miejsc.

W związku z tym nałożona blokada jest zakazem martwym, a generuje wyłącznie koszty dla Skarbu Państwa. Dodatkowe patrole na drogach, zamknięcie wielu przedsiębiorstw, a i ograniczenie ilości wewnątrzkrajowych turystów, z całą pewnością odciśnie swoje piętno na lokalnych gospodarkach, stanie portfeli pracowników z tych rejonów, a i nie wpłynie na poprawę sytuacji ogólnej w kraju.

Rząd publikując przepisy dotyczące blokady dla trzech hrabstw, nie nadał im mocy zawierających sankcje karne, o ile ograniczenia w ruchu będą ignorowane.

Władze Gardy tłumaczą, iż rząd, decydując się na wprowadzenie tak lekkich zasad egzekwowania ograniczeń ruchu, polegać ma na osobach przyjmujących osobistą odpowiedzialność za obchodzenie lub stosowanie się przepisów oraz ma nadzieję, że ignorowanie próśb funkcjonariuszy, nie będzie zjawiskiem nagminnym. Garda dodaje, iż tylko w dwóch przypadkach może korzystać ze swoich uprawnień do karania mandatami w wysokości do 2500 € lub skierowania sprawy na drogę postępowania karnego i dotyczy to przedsiębiorstw, które łamać będą wprowadzone w Kildare, Laois i Offaly ograniczenia, lub osób, organizatorów zgromadzeń publicznych, naruszających wprowadzone środki.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times/Garda

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzki rząd, czy
Opodatkowanie PRSI n