Niemiecko-francuska szczepionkowa żonglerka

Czy niektóre państwa członkowskie są równiejsze od innych w programie szczepień UE? 

– Komisja Europejska ma więcej pytań na temat programu szczepień UE –


Poseł Fianna Fáil do Parlamentu Europejskiego Billy Kelleher powiedział, że Komisja Europejska ma wiele poważnych pytań, na które musi odpowiedzieć w związku z programem zakupu szczepionek.

Kelleher skomentował to, ponieważ pojawiły się twierdzenia, że niektóre państwa członkowskie uzyskiwały wyższe poziomy niektórych szczepionek w stosunku do uzgodnionej umowy dystrybucyjnej, a na decyzje dotyczące tego, z którymi producentami zawrzeć wcześniejsze umowy kupna, miały wpływ niektóre większe państwa członkowskie.

Billy Kelleher:


– W artykule w niemieckim magazynie informacyjnym Der Spiegel zarzuca się, że Niemcy otrzymają nieproporcjonalną ilość ostatnio zatwierdzonej szczepionki Moderna, a Francja i Niemcy również otrzymają większą część szczepionki Pfizer/BioNTech. Głęboko niepokojący jest również zarzut, że większe państwa członkowskie próbowały wpłynąć na ogólną strategię zakupów, a Francja wywierała presję na Komisję, aby kupiła francuską szczepionkę Sanofi, przy czym niemiecki rząd w równym stopniu sprzyjał wyprodukowanej w Niemczech szczepionce Pfizer/BioNTech. Powodem do poważnego niepokoju jest dla mnie twierdzenie, że Niemcy zawarły umowę, osobną do porozumienia Komisji, aby zakupić własną dostawę szczepionki Pfizer/BioNTech. Moim zdaniem jest to po prostu sprzeczne z koncepcją solidarności europejskiej. Wszystkie te zarzuty są dość poważne i wymagają pilnych odpowiedzi. Mogą istnieć uzasadnione powody, dla których tak się dzieje, ale na tym etapie obawiam się, że nacjonalizm szczepionkowy niszczy ogólną reakcję UE. Gdyby inne państwa członkowskie niż Francja i Niemcy próbowały zrobić niektóre z rzeczy zarzucanych w tym artykule, miałoby to poważne konsekwencje. Naprawdę mam nadzieję, że tak nie jest, że w oczach Niemiec, Francji i Komisji, wszystkie państwa członkowskie są równe, ale niektóre równiejsze od innych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Billy Kelleher MEP

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Świdziński: Iran z
SZCZĘŚLIWY FINAŁ
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian