Nielegalne podwyżki czynszów

Najnowsze dane sugerują, że w kraju sytuacja gospodarcza jest nadal bardzo dobra, ale widać też utrzymujące się od wielu miesięcy i lat tendencje, a chodzi głównie o wzrost czynszów.

Niezależnie od danych szczątkowych, czynsze w całym kraju rosły i jak podaje Central Statistics Office, w ubiegłym miesiącu w kraju zanotowano wzrost czynszów o 1,1%, a w ciągu roku o 5,5%. Wzrosły w ostatnich 12 miesiącach również czynsze samorządowe i tu mówi się o 5,8%.

W przypadku czynszów mamy też pewne nieetyczne zachowania landlordów, bo tuż po opublikowaniu informacji o wprowadzeniu kolejnych stref z ograniczoną możliwością podnoszenia czynszów, ci rzucili się, aby wyrwać z kieszeni lokatorów dodatkowe pieniądze i przesyłali informacje o podwyżkach. Większość proponowanych podwyżek miała daty wsteczne, ale lokatorów uratować może data stempla pocztowego.

O ile lokator otrzymał listownie informację o podwyżce czynszu, a była ona wyższa niż 4% (dotyczy Rent Pressure Zone), z całą pewnością powinien sprawdzić datę stempla pocztowego. O ile okaże się, że list wysłany został w chwili ogłoszenia przez rząd wprowadzenia nowych 19 stref, a tych obecnie dotyczą podwyżki czynszów, można uznać to za działanie nielegalne. Należy też zgłosić ten fakt w RTB, co pomoże w negocjacjach z landlordem.

Wzrosły też koszty obsługi kredytów hipotecznych o stałej i zmiennej stopie procentowej i w ciągu roku zapłacić trzeba było o 2,4% więcej. Więcej o około 4% płacimy za wodę, energię elektryczną i gaz, ale i o 3,9% w restauracjach / kawiarniach oraz o 2,7% w pubach. W przypadku hoteli ceny podniosły się o 4,2%.

Spadły natomiast koszty ubezpieczeń samochodów o 4,7% i motocykli o 12,5%. Tańsza jest też odzież o 0,5% i obuwie o 3%.

Niezależnie od doniesień i wydarzeń politycznych, gospodarka w najbliższych 12 miesiącach ma działać zgodnie z założeniami, czyli wciąż się rozwijać, mówią ekonomiści.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Podziel się:

Nowa szefowa – sta
FAKT: WYPRZEDZANIE T
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn