Niektóre sektory szybko przechodzą na pracę online

Praca zdalna, jako nowość na irlandzkim rynku, budzi wiele kontrowersji, a i powstało też wiele teorii ocierających się o spiskowe, ale są działy, które implementują ten rodzaj zatrudnienia i prowadzenia biznesu znacznie szybciej.

Obecnie usługi doradcze zaczynają znacznie szybciej przenosić się do formy online, a i w takim kierunku zmierza doradztwo, w tym prawne i księgowe, bo zauważono, że znacznie obniża to koszty prowadzenia działalności. Wiele firm doradczych stwierdziło, iż ważne jest, aby usługi świadczone były profesjonalnie, ale najczęściej, nie jest wymagana obecność klienta, by sprawa toczyła się sprawnie i na wysokim poziomie.

Elastyczność to kolejny element, jaki pracownikom niektórych sektorów, częściej zaczęli proponować właściciele firm, więc wskazują, że pracować mogą bezpośrednio z domowych pieleszy, a obecność w biurze, stać się sytuacją sporadyczną.

Ważne jest również, że taką formę preferują zarówno duże firmy, jak i te mniejsze i to dla nich właśnie, wynik ekonomiczny przedsięwzięcia, jest istotną pozycją w całym procesie ponoszenia kosztów. Rezygnacja w dużych pomieszczeń biurowych czyni działalność tańszą i bardziej opłacalną, ale co należy zauważyć, wygodniejszą dla klienta. Wiele osób w kontaktach z prawnikami, doradcami, urzędnikami i ubezpieczycielami, aby załatwić jakąś sprawę, nawet drobną, musi pokonać wiele kilometrów, żeby dotrzeć do np. kancelarii adwokackiej, a i mieszkańcy miast, zmuszeni są przedzierać się przez zakorkowane ulice, co uznać można za stratę czasu.

Rozwijanie usług online, likwiduje tę niedogodności, więc z wykorzystaniem technologii internetowej, zarówno usługodawca, jak i usługobiorca, mogą sprawy załatwić z domu lub dowolnego innego miejsca.

Inaczej sprawa przedstawia się w przedsiębiorstwach średnich, bo te, jeszcze bronią się przed taką formą pracy, chociaż i tutaj widać trend, w którym częściej proponuje się zatrudnionym pracę elastyczną, czyli mieszaninę pracy biurowej z domową.

Dużo firm w Irlandii, zaczęło też wprowadzać programy pilotażowe, i sprawdzają, jak sprawdza się taki model pracy, czyli zdalnej lub hybrydowej. Wiadomo jednak, że wszystko zaczęło zmierzać w kierunku digitalizacji, więc już wkrótce może się okazać, że duża część usług biurowych, stanie się dostępna wyłącznie w formule online, chociaż z wykorzystaniem wideo.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie trzeba obawiać
Wieszczą opóźnion
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська