Niektóre irlandzkie firmy pozostawione są same sobie

Wiele firm w Irlandii, nie może skorzystać z rządowego programu wsparcia przedsiębiorców, a dzieje się tak dlatego, iż władze postanowiły wprowadzić wiele ograniczeń i program CRSS, skierowały do wybranych sektorów.

Zawężenie systemu CRSS wyklucza niezliczone firmy z grupy, która może ubiegać się o pomoc państwową, powiedziała rzeczniczka Sinn Féin ds. przedsiębiorstw, handlu, zatrudnienia i praw pracowników Louise O’Reilly. Posłanka stwierdza również, że ​​obecny nakazowy charakter Programu Wspierania Ograniczeń Covid, powoduje wykluczenie firm i nie jest programem, który wszystkich traktuje sprawiedliwie.

Teachta Dála O’Reilly mówi:

– Od dnia opublikowania budżetu, kiedy ogłoszono Covid Restrictions Support Scheme (CRSS), w programie nakreślono wiele ograniczeń. Stało się to bardziej dotkliwe, odkąd przedsiębiorstwa próbowały zaabsorbować fundusze. W dniach następujących po budżecie 2021 zarówno ja, jak i moi koledzy zwróciliśmy uwagę, że wąski charakter programu oznaczałby, że dostawcy, firmy zarządzające imprezami, taksówkarze, firmy bez stałej siedziby i wiele innych wpadnie w lukę systemową. W Komisji Finansów mój kolega Pearse Doherty zwrócił uwagę na te problemy związane z systemem CRSS ministrowi finansów. Na posiedzeniu Komisji ds. Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia wezwałam Tánaiste do rozszerzenia programu o firmy takie jak firmy zarządzające wydarzeniami, branża wydarzeń biznesowych, artyści, taksówkarze, dostawcy i inne firmy, które obecnie są wyłączone z systemu CRSS. Są firmy, takie jak event management, które zatrudniają wiele osób i organizują wydarzenia w całym skraju, przynosząc działalność gospodarczą do niemal każdego powiatu i przynoszą państwu znaczne dochody podatkowe, a zostały wykluczone z programu, ponieważ nie mają stałego lokalu. Istnieją też inne przedsiębiorstwa, takie jak dostawcy, które działają na rynku, a są one także wykluczone z programu CRSS ze względu na wąski charakter tego, kto może kwalifikować się do finansowania. Tánaiste zgodził się przyjrzeć się niektórym indywidualnym przypadkom, które z nim poruszyłam, ale potrzebna jest szersza reforma programu, aby natychmiast rozszerzyć CRSS i zapewnić, że będzie on dostarczał pomoc, jak największej liczbie cierpiących przedsiębiorstw.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Przez Brexit, Dublin
Będzie pilotażowy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian