Niejasny plan wakacyjnych podróży. Maseczki na twarz!

Nadal nie ma informacji, które określać będą państwa, do których będzie można latać bez ograniczeń, a to, co zostało opublikowane, można nazwać chaosem lub niedomówieniem.

Rząd twierdzi, że część państw włączona zostanie do tzw. mostu powietrznego, a to oznacza, że właśnie do nich, ale i z powrotem, latać będziemy mogli bez specjalnych obostrzeń, czyli najczęściej z wyłączeniem 14-dniowej kwarantanny po powrocie. Nie jest, wiadomo, jak długo poszczególne kraje znajdować się będą na tej liście, a to tylko dlatego, że rząd nie ma jeszcze takiej listy, a przynajmniej nie opublikował jej nawet, jako możliwej do realizacji.

Co wydaje się środkiem przesadzonym, część tras lotniczych, może być zawieszona jeszcze przez dłuższy czas, a stanie się tak również za sprawą rządu, bo stale rekomenduje on zredukowanie podróży do wyłącznie istotnych, a i mówi, że 14-dniowa kwarantanna, zostanie utrzymana i to nie tylko w najbliższych miesiącach. To z kolei wpływać będzie na decyzje przewoźników, którzy raczej nie zdecydują się, na uruchomienie połączeń objętych swoistym embargiem podróży.

Przemawiając na wczorajszym briefingu, premier Leo Varadkar w raczej tajemniczy sposób przedstawiał sprawę samej listy, więc jest też wielce prawdopodobne, że tę kwestię chciałby pozostawić do rozwiązania przyszłemu gabinetowi. Premier zapowiedział, że lista, kiedy już zostanie opublikowana, aktualizowana będzie w okresach dwutygodniowych, więc poszczególne państwa mogą być do niej włączane, jak i obejmowane ponowną kwarantanną i wtedy po powrocie do kraju, ponownie będziemy mieli obowiązek samoizolacji.

Jednocześnie premier Varadkar zapowiedział wzmocnienie kontroli zdrowotnych w portach morskich i na lotniskach, a tej poddany będzie każdy przybywający na wyspę i to wszystko w ramach ograniczeń, które obowiązywać będą po 9 lipca.

Nie jest tajemnicą, że część linii lotniczych operujących w Irlandii, od tej decyzji rządu uzależniała uruchomienie niektórych tras, a jak dzieje się to w przypadku Ryanair, wiele lotów z Irlandii do Polski, nadal pozostawać będzie w stanie zawieszenia.

Raczej niepokojące informacje, przynajmniej dla części mieszkańców wyspy przekazał minister zdrowia Simon Harris, który stwierdził, iż przepisy, które określać będą zasady noszenia maseczek ochronnych w środkach transportu, powstaną w ciągu najbliższego tygodnia, a najdalej 10 dni. Minister Harris stwierdził również, że za niestosowanie się do przepisów, grozić będą kary, ale nie był w stanie powiedzieć, czy zagrożone będzie to wieloletnim więzieniem, czy może tylko ciężkimi robotami w kamieniołomach. Harris nie wykluczył też wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe utrzymanie 2-metrowego dystansu społecznego, co może oznaczać, że taki nakaz obowiązywać będzie również w sklepach i centrach handlowych.

Rząd dał zielone światło kolejnej fazie odmrożenia, a ta rozpocznie się w poniedziałek.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Ireland must support
Irlandzki dom „Jam
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish