Niedociągnięcia w nowelizacji prawa o ruchu drogowym

Zapowiadana od wielu miesięcy zmiana prawa o ruchu drogowym, doczekała się już krytyki, przede wszystkim ze strony największych sprzedawców detalicznych e-hulajnóg.

W przepisach ogranicza się możliwość sprzedaży najnowszych modeli e-hulajnóg, więc tych o wyższej mocy, jakie coraz częściej pojawiają się na rynku. Halfords dostrzegł to zagrożenie i napisał do Departamentu Komunikacji, iż propozycje ustawowe, ograniczą ilość dostępnych na rynku modeli. W przepisach, jakie tworzy resort ministra Ryana, znalazł się zapis, iż możliwa będzie sprzedaż e-hulajnóg i e-skuterów, ale o mocy do 250 Watów. To z kolei wskazuje, że większość modeli, jakie są sprzedawane, będzie musiała zostać wycofana z oferty, a jednocześnie, nielegalne stanie się użytkowanie już zakupionych, o ile będą miały silniki o większej, niż określono w ustawie mocy.

Halfords wzywa, aby w przepisach znalazło się ograniczenie, ale mocą maksymalną powinno być 500 Watt, a takie rozwiązania funkcjonują w wielu państwach europejskich, w tym w Niemczech, dodaje rzecznik detalisty.

Rzeczniczka Departamentu Transportu informuje natomiast, że projektowana ustawa, będzie bazą dla przepisów, które regulować mają użytkowanie i wymogi bezpieczeństwa dla e-hulajnóg i e-skuterów turystycznych, a zawarte będą tam też minimalne specyfikacje techniczne. Przedstawicielka resortu dodała, iż wnioski zewnętrzne, mogą być wzięte pod uwagę w procesie stanowienia prawa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Independent szuka na
Prezydent Biden odwi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська