Nieciekawe nastroje konsumentów

Wprowadzenie trzeciego już „lockdownu”, raczej źle wpływa na nastroje irlandzkich konsumentów, którzy po tym roku, nie spodziewają się niczego szczególnego.

Najnowszy indeks nastrojów, który przygotowuje KBC Bank, jasno wskazuje, iż konsumenci z wyspy, znacznie ograniczyli swoje oczekiwania. W styczniu zanotowano kolejny spadek nastrojów, a wszystko przez dużą ilość zakażeń i blokadę kraju. Co ciekawe, inne reakcje notowane były w grudniu, kiedy zniesiono ostre zasady ograniczeń, bo wtedy, indeks nastrojów poszybował w górę.

W styczniu tego roku spadł jednak skokowo o 9 punktów i zatrzymał się na 64,9 punktach.

Austin Hughes z KBC Bank w komunikacie prasowym informuje:

– W świetle gwałtownie zwiększonej częstości występowania wirusa i związanego z tym wzrostu ograniczeń zdrowotnych, nie jest niczym zaskakującym, że styczniowe zaufanie konsumentów spadło. Chociaż spadek nastrojów w Irlandii był wyraźnie większy niż w wielu innych gospodarkach, nadal można argumentować, że spadek w tym kraju jest nieco mniejszy, niż można było się obawiać. Możliwe, że oczekiwania na wprowadzenie szczepień w połączeniu z większą ekonomiczną zdolnością do życia z wirusem wpłynęły na ograniczenie spadku zaufania irlandzkich konsumentów.

Co ciekawe, poziom nastrojów odzwierciedla ten ze średniej z roku ubiegłego, ale jest też wyższy od nastrojów prezentowanych od kwietnia do października 2020 roku. KBC Bank dodaje, że spadek nastrojów w Irlandii, był znacznie wyższy niż w innych państwach, gdyż np. w USA spadł o 1,5 punktu, w strefie euro o 1,7 punktu, a w Wielkiej Brytanii o 2 punkty.

Bogdan Feręc

Źr: KBC Bank

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Ryanair przedłuża
Trudne wyróżnienie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian