„Niech żyje wolna Polska, niech żyje wolna Ukraina”

Tymi słowami, wypowiedzianymi w języku polskim zakończył swoje przemówienie przed polskim parlamentem prezydent Wołodymir Zełeński.

Ukraiński prezydent przemawiał w rocznicę wstąpienia Polski do NATO, a Zgromadzenie Narodowe, jakie zebrało się z tej okazji, powitało Zełeńskiego długimi brawami na stojąco. W swoim internetowym łączeniu prezydent Zełeński powiedział, iż pamięta słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił w Tibilis, że Ukraina podzieli się z Polską swoim zwycięstwem.

Wołodymir Zełeński:

– Gdy zostałem prezydentem w 2019 roku, odczuwało się, że trzeba będzie przejść długą drogę z Polską. Było chłodno w naszych relacjach, w naszym nastroju wobec siebie. Chciałem przejść tę drogę szybko, do ciepła. Wiedziałem, że z natury jesteśmy sobie bliscy, Ukraińcy i Polacy. Gdy jest ktoś, kto bije jak bydle, trzeba mieć kogoś, na kogo można liczyć, wyciągnie pomocną dłoń. Nad ranem 24 lutego nie miałem wątpliwości, kto będzie taką osobą, kto powie mi: bracie, nie zostaniesz z wrogiem sam. Jestem za to wdzięczny, polscy bracia i siostry są z nami.

Prezydent Ukrainy powiedział też, że podczas ataku na jego kraj, zginęło już 78 dzieci, a wiele zostało sierotami.

Zełeński cytował też wypowiedź naszego prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego, który w Tibilisi w 2008 roku powiedział:

– Dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a potem być może przyjdzie czas na moje państwo, na Polskę. 24 lutego stało się to straszne jutro dla Ukrainy, o którym mówił prezydent Kaczyński. Dzisiaj walczymy, aby dla państw bałtyckich i dla Polski takiego złego czasu nie było. Razem możemy wszystko, jest to historyczna misja Polski, historyczna misja Ukrainy, być liderami, wyciągnąć Europę z tej przepaści, powstrzymać przekształcenie Europy w ofiarę. Możemy to zrobić.

Kończąc swoją wypowiedź, uwieńczoną burzą oklasków prezydent Wołodymir Zełeński powiedział po polsku:

– Niech żyje wolna Polska, niech żyje wolna Ukraina!

Zgromadzenie Narodowe zwołano z okazji 23 rocznicy przystąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Bogdan Feręc

Źr: PAP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EU determined to end
Polki a zdrowe odży
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська