Niebezpieczne meduzy wróciły do Irlandii

W wielu nadmorskich miejscach w Irlandii zauważono powrót śmiertelnie niebezpiecznych meduz z gatunku Lion’s Mane.

Najwięcej tych parzydełkowców obserwuje się obecnie w hrabstwie Fingal, głównie przy plaży Malahide, ale i z południowej części kraju są też doniesienia o ogromnych żelowych stworzeniach. Bełtwa festonowa, zwana też Lwią grzywą, zaliczona została do jednych z najniebezpieczniejszych meduz na świecie, a poparzenie jej jadem, może powodować nudności, pocenie, skurcze, bóle głowy, a w niektórych przypadkach, nawet śmierć.

Zaleca się więc dużą ostrożność podczas kąpieli morskich, a po użądleniu przez meduzę, natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Długość parzydełek meduzy Lion’s Mane może dochodzić do 36 metrów i jest zwykle spotykana na wschodnim wybrzeżu Irlandii w miesiącach letnich, chociaż pojawia się też w innych miejscach. Największy okaz tego gatunku, jaki kiedykolwiek odłowiono, miał średnicę ciała 12 metrów, a oceniono, że żył w wodach w bogatych w pożywienie, ponieważ długość życia meduz, to zazwyczaj jeden rok.

Meduzy z gatunku Lion Mane charakteryzuje wielobarwność, bo spotykane są osobniki prawie przezroczyste, w odcieniu pomarańczowym, a nawet fioletowym i brązowym, a ich macki są bladożółte i bladopomarańczowe, a pochodzą z zimnych wód Arktyki, Północnego Atlantyku, Północnego Pacyfiku.

Bogdan Feręc

Źr: RLNI

Polska-IE: Udostępnij
Rośnie sprzedaż pa
Koronawirus da Irlan