Nie umiemy nosić maseczek

Problem jest poważny, a na ten wskazuje ranga urzędnika, który powiedział o nieumiejętnym zakrywaniu ust i nosa.

Otóż pełniący obowiązki dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia doktor Ronan Glynn zwrócił uwagę, iż część osób, źle osłania twarze. Jednocześnie p.o. naczelnego lekarza kraju dodał, że to właśnie może zwiększyć ryzyko zachorowania na Covid-19. Dr Glynn powiedział jednak, że większość osób ma wiedzę i poprawnie używa masek ochronnych, więc z jego słów wynika, że są bezpieczni.

Pełniący obowiązki wie, bo wiedzieć musi, iż prawidłowo osłonięta twarz, jest obowiązkowa w niektórych miejscach, ale zaznaczył, że prawidłowo.

Wg doktora Glynna, nie można nosić maseczki na brodzie, nie można zasłaniać nią tylko ust, bo pozbawiony maseczkowej bariery nos, jest otwartą bramą dla wirusa SaRS-CoV-2. Prawidłowo zakrywać twarz należy więc w środkach transportu publicznego, niektórych miejscach publicznych oraz w sklepach, przypomina urzędnik.

Z badań HSE wynika, że ok. 90% irlandzkiej populacji stosuje się do zalecenia i zakrywa się prawidłowo, ale problem stanowi pozostałe 10%, które albo odmawia maseczkowania, albo robi to nieprawidłowo. Dr Ronan Glynn powiedział również, że alternatywą dla maseczek, są osłony twarzy, które także chronią, a i nie są aż tak bardzo uciążliwe, jak mówią przeciwnicy noszenia maseczek.

Nasze siły medyczne to jedno, a są też światowe i właśnie dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, czyli szef Światowej Organizacji Zdrowia stwierdził, że rządy, powinny rozmawiać z przeciwnikami koronawirusowych zaleceń. Dzieje się tak, po licznych w ostatni weekend protestach, a największym był chyba ten w stolicy Niemiec Berlinie, gdzie wyrażono sprzeciw w kwestiach związanych z koronawirusowymi ograniczeniami.

Tedros Adhanom Ghebreyesus jest następującego zdania:

– Wirus jest prawdziwy. Jest niebezpieczny. Porusza się szybko i zabija. Musimy zrobić wszystko, aby chronić siebie i innych. Powinniśmy zaangażować się w uczciwy dialogi wyjaśnić zagrożenia przeciwnikom.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/WHO

Polska-IE: Udostępnij
Lotnisko w Shannon b
Gospodarka lekko ham
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian