Nie tylko podniesienie wieku emerytalnego jest rozwiązaniem

Ekonomista SIPTU Michael Taft uważa, że politycy, złapali się jednego z najprostszych rozwiązań, jeżeli chodzi o zapewnienie skutecznego systemu finansowania emerytur, ale ważne jest w tym, że są inne sposoby, żeby to osiągnąć.

Istotne jest, że już w najbliższych latach, wzrastać będzie ilość osób korzystających z emerytur państwowych, więc system wypłat, zostanie mocno obciążony i należy go odpowiednio zmodyfikować, by Skarb Państwa, poradził sobie z wyzwaniem. Na posiedzeniu Komisji Ochrony Socjalnej Oireachatas, przedstawiciele SIPTU powiedzieli jednak, że politycy, zbytnio skupili się na jednym tylko zagadnieniu, więc podnoszeniu wieku emerytalnego, więc wydłużaniu aktywności zawodowej do 67 lat, a następnie wiek ten wzrosnąć ma do 68 lat.

To podejście trafiło na podatny polityczny grunt, dodał Michael Taft, chociaż są też rozwiązania, które wcale nie muszą iść w tym kierunku. Taft oskarża też Departament Finansów i Irlandzką Radę Doradczą ds. Podatków, iż we wnioskach do Komisji Emerytalnej, przeszacowała oszczędności dla państwa, z tytułu podwyższenia wieku emerytalnego, czyli zyski z podniesienia wieku emerytalnego, nie odzwierciedlą oczekiwań.

Michael Taft:

– Można by pomyśleć, że wiek emerytalny jest kluczem do stabilności emerytur. Nie jest. Możesz osiągnąć to samo, nie prosząc ludzi o dłuższą pracę.

Z wypowiedzi eksperta wiadomo, że takie same efekty, osiągnąć można poprzez wprowadzenie systemu wyższego opodatkowania PRSI dla pracodawców i powiązanie tego z ubezpieczeniami społecznymi. Takie rozwiązanie zostało wskazane, gdyż Irlandia, ma drugi najniższy wskaźnik PRSI płacony przez pracodawców w całej UE. Również osoby samozatrudnione, jak wskazywał Taft, mogłyby płacić wyższe składki PRSI, co ogółem, znacznie zwiększy wpływy pieniędzy do całego systemu emerytalnego. Również wzrost gospodarczy może wspierać system emerytalny, a wystarczy część pieniędzy, jakie dodatkowo pojawiają się w państwowej kasie, przeznaczać bezpośrednio na emerytury. Można też wprowadzić system zachęt dla osób powyżej 65 roku życia, że o ile zdecydują się na pozostanie na rynku pracy, otrzymają procentowo wyższą emeryturę, od tych osób, które zakończą aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Taft przypomniał też Komisji Oireachtas, że Kongres Związków Zawodowych w Irlandii, nie godzi się na podniesienie wieku emerytalnego w kraju, a stawia na inne rozwiązania. Takiego zdania są też organizacje pomocowe, charytatywne i opiekuńcze, które od dawna powtarzają, że system emerytalny w kraju powinien doczekać się głębokiej modernizacji, ale powinien iść też w kierunku zapewnienia odpowiedniej stopy życiowej emerytów, bo ci, bardzo często przestają radzić sobie po przejściu na emeryturę, a spowodowane jest to wysokością poborów w jesieni życia.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ograniczenie ilości
Irlandia będzie mia
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська