Nie tylko pieniądze się liczą

Audyty przeprowadzane przez firmy consultingowe jasno wskazują, że problem na rynku pracy, może być bolączką Irlandii przez wiele lat, na co wskazują analizy.

Chodzi tu głównie o stanowiska w sektorze wysokich technologii, etaty specjalistów, ale też miejsca pracy, w których nie trzeba mieć żadnych właściwie kwalifikacji, by wykonywać obowiązki służbowe. W badaniach podkreślono, że potencjalni pracownicy, zaczęli zwracać baczną uwagę na samo miejsce pracy, oferowane warunki socjalne, ale też na potencjał rozwojowy i możliwość awansu. Na tym nie kończą się jednak oczekiwania przyszłych pracowników, bo wielu z nich dodaje, iż powinno dać się możliwość pracy elastycznej, która będzie wypadkową połączenia pracy zarobkowej z życiem prywatnym.

To zaczęło spędzać sen z głów szefów i managerów firm, którzy planują rozwój swoich przedsiębiorstw, a opracowują obecnie plany, jak zabezpieczyć się w kadrę pracowniczą, więc możliwość rozwijania świadczonych usług lub zwiększenie produkcji.

Aktualnie na irlandzkim rynku pracy, mamy duże braki kadrowe, a dotyczy to prawie wszystkich działów gospodarki i są firmy, które wciąż zwalniają pracowników, a tymi są np. banki, bo przechodzą do działań wirtualnych, rezygnując w placówkach, o ile te w ogóle przetrwają z obsługi face to face.

Przyszli pracownicy chcą też pewności, że będą mieli gdzie mieszkać, lokal, który wynajmą stanie się ich domem na długie lata, a jednocześnie, uzyskają możliwość kupienia odpowiedniego dla siebie mieszkania i to bez zaciągania horrendalnie wysokiego kredytu hipotecznego. W tym zakresie firmy niewiele mogą jednak pomóc, bo o ile oferują pracę z mieszkaniem, to wyłącznie dla wyższej kadry zarządzającej, a problem nie dotyczy tylko tej grupy zawodowej, albowiem przede wszystkim pracowników o niższym statusie materialnym. Tu poradzić może tylko rząd, o ile dostarczy na rynek odpowiednią ilość izb mieszkalnych, co zwiększy ich dostępność, a jednocześnie obniży czynsze. Na to się jednak nie zanosi, czyli zwiększenie potencjału w zasobach ludzkich na wyspie, wciąż będzie punktem do zrealizowania.

Niezależnie od oczekiwań przyszłych pracowników, właściciele firm, muszą radzić sobie również z presją ze strony aktualnie zatrudnionych, gdyż i ci zgłaszają, że szalejąca w Irlandii inflacja, popycha ich w kierunku poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia, jeżeli nie uda się uzyskać podwyżki płacy w zakładzie, z którym są związani.

W ujęciu ogólnym Irlandia, która stawia na rozwój, będzie zmuszona do przemodelowania swojego modelu zatrudniania, ale nie może to iść wyłącznie w jednym kierunku, czyli płac, bo ważne jest, co pokazują analizy, iż przyszli i obecni pracownicy, oczekują też zmian w całym kraju, głównie w zakresie mieszkalnictwa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Właściciele firm c
Ceny paliw płynnych
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська