Nie trzeba obawiać się likwidacji gotówki

Tak mówi Bank Centralny Irlandii, który dodaje, że nie będzie zmuszał rynku, do wycofania się z transakcji z użyciem pieniędzy fizycznych.

Bank Centralny Irlandii jest też zdania, że o ile transakcje elektroniczne cieszą się rosnącą popularnością, to i biznes w kraju, nie będzie zmuszany do zintensyfikowania sprzedaży z wykorzystaniem elektronicznego przesyłu pieniędzy, więc również płatności detalicznych. BCI po analizie badań, jakie niedawno przeprowadził, uznał, że wizje szybkiej likwidacji pieniędzy i zastąpienie ich formą rozliczeń bezgotówkowych, były mocno przesadzone, bo nie ma możliwości, by do tego doszło w najbliższych latach.

Mówi się przede wszystkim o dużym oporze konsumenckim w tym zakresie, a jednocześnie o skoku technologicznym, jaki umożliwiłby przejście na pełne rozliczenia elektroniczne, jednak w obecnej sytuacji, nie jest możliwe, żeby rozwiązanie wprowadzić. Bank Centralny nie przewiduje też upadku gotówki, jako metody przestarzałej i nagminnej rezygnacji z szeleszczących papierków, co jest kolejnym sygnałem, iż proces będzie postępował, ale drogą naturalną i to konsumenci, określą czas wyjścia z obrotu „żywym” pieniądzem.

BCI stwierdza, że klienci w Irlandii, zawsze będą mieli możliwość płacenia gotówką, albowiem do zmiany zasad, potrzebne są również zmiany prawne, gdyż pewne zapisy w Ustawie Zasadniczej, regulują te kwestie, ale widać też, że transakcje bezgotówkowe i zbliżeniowe, stają się w kraju coraz popularniejsze, więc procesu, nie trzeba przyspieszać, gdyż i tak, kieruje się on w stronę spadku popularności gotówki.

Irlandzkie Stowarzyszenie Konsumentów poinformowało organa regulacyjne, że niektóre placówki handlu detalicznego, ale też usług, odmawiają przyjmowania gotówki, jako sposobu rozliczeniowego, a to spotkało się z ostrą krytyką BCI, który przyznał, że to łamanie prawa. Żaden ze sprzedawców działających na trenie Republiki Irlandii, nie ma prawa odmowy przyjęcia gotówki, o ile konsument / klient, płaci prawnym środkiem płatniczym. Sprzedawca ma więc obowiązek akceptować każdą formę rozliczenia, w zależności od sposobu, jaki chce wykorzystać nabywca.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/ BCI

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська