Nie sprzedał klientom burgera, bo miał inny światopogląd

Kelner jednej z warszawskich burgerowni nie obsłużył uczestników Marszu dla Życia i Rodziny. Ich relacja z tego incydentu znalazła się w sieci. Sieć przeprasza i zapowiada dodatkowe szkolenia, a internauci pytają, czy zachowanie pracownika jest już działaniem łamiącym prawo? Czy powinien on ponieść konsekwencje? Z prawnego punktu widzenia sprawa jest jasna. Natomiast otwarte pozostaje pytanie, gdzie leży granica między prawem a sumieniem pracownika.

„Na marszu dostaliśmy małą, żółtą naklejkę. Na środku narysowany jest płód w czerwonym kolorze, a pod nim widnieją dwa słowa: „Ratuj mnie!” (…) Do baru, przy którym stoimy, podchodzi kelner, przygląda się nam uważnie przez swoją antycovidową szybkę z pleksiglasu. Przywitawszy się z nim z uśmiechem, moja żona grzecznie wskazuje kanapkę, którą chce zamówić. – Kelner: „Czy są Państwo członkami jakiejś organizacji pro-life?”. – Moja żona: „Nie, ale wracamy z marszu dla życia”. – Kelner: „W takim razie Państwa nie obsłużę”. Twarz mojej żony przybiera barwy wszystkich kolorów tęczowej flagi, która powiewa w pobliżu. Zamurowało ją. Przejmuję rozmowę: „Bardzo dobrze, w tych okolicznościach nie chcemy już niczego. Do widzenia”. Biorę moją żonę za rękę, wychodzimy, wciąż oszołomieni wrogością tych ludzi”.

To krótki wycinek z opisu zdarzenia, jakiego uczestnikami była para z Warszawy. Ich relacja, opisana na stronie Fundacji Pro – Prawo do Życia, wywołała spore poruszenie w internecie. Internauci  zastanawiają się, czy pracownik burgerowni miał prawo odmówić obsłużenia klientów, z poglądami których się nie zgadzał. Czy powinien ponieść jakieś konsekwencje? Jakie kroki może podjąć względem niego pracodawca?

Jak wyjaśnia Malwina Stasiewicz, radca prawny specjalizujący się w prawie pracy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy, z prawnego punktu widzenia sprawa wydaje się jasna. Bowiem zgodnie z przyjętymi w Polsce regulacjami dyskryminacja pośrednia występuje w przypadku, gdy z uwagi na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne sytuacje lub niekorzystne dysproporcje, chyba że w działaniu jest obiektywnie uwzględniony zgodny z prawem cel, który ma być osiągnięty, a środki służące jego osiągnięciu są właściwe i konieczne.

Więcej na pulsHR.pl

Polska-IE: Udostępnij
Powstają Stany Zjed
Hodowcy zwierząt na
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian