Nie powinno płacić się za krótki pobyt samochodem na dublińskim lotnisku

Zdaniem senator Fine Gael Emer Currie należy przeprowadzić pełną kontrolę projektu i musi odbyć się przesłuchanie w sprawie proponowanej strefy płatnego postoju na lotnisku w Dublinie.

Senator Currie poparła odwołanie złożone do An Bord Pleanála przeciwko wydaniu przez Radę Hrabstwa Fingal pozwolenia na budowę nowej infrastruktury drogowej w terminalach pierwszym i drugim dla nowego systemu płatnych stref.

Senator Currie, która reprezentuje Dublin West powiedziała:

– Dublin Airport Authority stwierdza, że wprowadza ten nowy system w ramach swojego programu zrównoważonego rozwoju, aby ograniczyć podróże samochodowe i zachęcić do większego korzystania z transportu publicznego. Myślę jednak, że wiele osób drapało się w głowę, biorąc pod uwagę niedoskonałości naszego systemu transportu publicznego, a Dublin jest jedną z niewielu stolic w Europie bez połączenia kolejowego z lotniskiem i ograniczonymi bezpośrednimi połączeniami autobusowymi, nawet z obszarów jak Dublin 15, który w ogóle nie ma bezpośredniego połączenia. Nie wierzę, że posiadanie płatnego systemu dowozowego zmniejszy korki, ponieważ więcej pasażerów mogłoby być zachęcanych do korzystania z taksówek, a samochody mogą zatrzymywać się w okolicach terminali, ponieważ za to płacą. Jest to w przeciwieństwie do obecnego swobodnego przepływu ustanowionego na lotnisku w Dublinie, gdzie ludzie korzystają ze strefy w odpowiedni i oszczędny sposób i nie ma problemu z zatłoczeniem. Na wniosek Dublin Airport Authority należy złożyć odwołanie do An Bord Pleanála, a DAA podobno planuje rozpocząć budowę i wprowadzić zmiany organizacji ruchu w drugiej połowie 2022 roku. Członkowie społeczeństwa mogą również zgłosić sprawę An Bord Pleanála do 26 kwietnia. Muszę jednak zaznaczyć, że niestety wiąże się to z opłatą w wysokości 50 euro. Uważam, że urząd An Bord Pleanála powinien zorganizować ustne przesłuchanie w sprawie projektu, podczas którego DAA i Rada Hrabstwa Fingal mogłyby przedstawić swoje uzasadnienie zainstalowania płatnego systemu poboru opłat w miejscach publicznych.  Przesłuchania publiczne odbywają się zazwyczaj z trzech powodów, z których jeden dotyczy spraw odwoławczych, w których pojawiły się istotne problemy krajowe, regionalne lub lokalne, i jest to uzasadnione w przypadku projektu portu lotniczego Dublin. Niewielkim pocieszeniem jest to, że DAA nie zamierza wprowadzić proponowanego systemu w tym sezonie letnim, kiedy po pandemii coraz więcej pasażerów zaczyna wyjeżdżać za granicę, a duża liczba pasażerów przemieszcza się do i z lotniska. Nie wierzę, że ludzie powinni ponosić kolejną opłatę za szybki podwóz lub odbiór na lotnisku na weekendowy wyjazd, co do którego nie wierzę, że konsekwencje zostały przemyślane. Naprawdę wierzę, że jeśli pozwolenie na budowę infrastruktury poboru opłat zostanie wydane, żądam warunku, aby nie wprowadzać opłat do czasu, gdy lotnisko w Dublinie będzie obsługiwane przez odpowiednie bezpośrednie połączenia transportu publicznego.

Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zanim przyjdzie wios
Polaku! Bez polskieg
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська