Nie oszukuj ubezpieczyciela

Rosnąca ilość roszczeń odszkodowawczych w Irlandii, kazała działającym na tutejszym rynku ubezpieczycielom wprowadzenie nowego środka obrony przed wyłudzeniami.

Już dwa lata temu mówiło się, że firmy ubezpieczeniowe korzystają z usług wyspecjalizowanych firm, a te prowadzą inwigilację osób, które wystąpiły do firmy ubezpieczeniowej o odszkodowanie. Obecnie współpraca jest właściwie stałym elementem życia ubezpieczalni, bo spraw przybywa, a bardzo często okazuje się, że to właśnie firma ubezpieczeniowa miała rację i podejrzenia okazały się słuszne.

Inwigilację prowadzi się bezpośrednio, czyli agent podąża za wskazaną osobą, a i uwiecznia jej postępowanie na zdjęciach i za pomocą kamer wideo.

Tak było w przypadku mieszkańca Lusk, który jest długotrwale bezrobotny, a doznał niewielkich obrażeń podczas jazdy jednośladem. Mężczyzna przekonywał, iż podczas kolizji, doświadczył na tyle poważnych obrażeń, że te uniemożliwią mu sprawne poruszanie. 40-latek wystąpił też z roszczeniem o wypłatę odszkodowania, ale firma ubezpieczeniowa nabrała podejrzeń i postanowiła skierować do akcji śledczych.

Podczas kilkutygodniowej obserwacji okazało się, że ów mężczyzna, porusza się na wózku inwalidzkim, ale też o kulach, jednak w pewnych warunkach, kiedy czuje się bezpiecznie, całkiem sprawnie chodzi bez żadnej pomocy i wsparcia. To stało się podstawą do skierowania wniosku do sądu, by ten wymierzył sprawiedliwość, jak się teraz wydaje, oszustowi.

Sędzia prowadzący sprawę uznał jednak, iż da szansę mężczyźnie i postanowił, że odroczy rozprawę, by strony mogły dojść do porozumienia we własnym zakresie.

Firmy ubezpieczeniowe w kraju przyznają, że każdego roku coraz więcej spraw o potencjalne wyłudzenie odszkodowania trafia do sądów, a i bardzo często korzysta się z usług firm, które w imieniu ubezpieczycieli, prowadzą obserwacje osób chcących uzyskać odszkodowanie.

Bogdan Feręc

Źr: Court Serviece/Insurance Association

Polska-IE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish