Nie należy zbliżać się do młodych fok

Dzisiaj w programie RTÉ dyrektor wykonawcza Seal Rescue Ireland Melanie Croce apelowała do mieszkańców Irlandii, aby nie zbliżali się do szczeniąt fok.

Foki mają obecnie okres narodzin, więc młode fok będą dosyć często widywane na irlandzkich wybrzeżach, ale nie oznacza to, że są one porzucone lub osierocone. Oczywiście zdarzają się takie przypadki, jednak są one stosunkowo rzadkie, więc nie powinno się nawet zbliżać do tych ssaków, aby ich niepotrzebnie nie niepokoić.

Focze matki bardzo często zostawiają swoje młode bez opieki, by udać się na żerowiska, jednak po kilkudziesięciu godzinach wracają, żeby nakarmić szczeniaki i dopilnować ich rozwoju. Niestety wiele osób uważa, że foczęta są osierocone i próbując pomóc zwierzęciu, wyrządzają mu tym krzywdę, najczęściej zabierając do domu.

Ostatni przypadek utraty matki miał miejsce w hrabstwie Wexford, gdzie szczenię foki istotnie ją straciło, ale osoby, które znalazły oseska, wykazały się wiedzą i zawiadomiły Seal Rescue Ireland. Pracownicy tej instytucji zajęli się troskliwie małą foką, która została nakarmiona, a i przygotowano jej specjalny kombinezon, by młode mogło się w nim chronić i ogrzać.  

W ostatnich tygodniach Seal Rescue Ireland uratowało już kilkadziesiąt młodych fok, które z różnych przyczyn trafiły do ośrodka, ale opiekunowie zaznaczają, że mają one znikomy kontakt z człowiekiem, by wypuszczone na wolność, nie straciły naturalnego instynktu.

Melanie Croce z Seal Rescue Ireland zwróciła się apelem do mieszkańców Irlandii, iż o ile na plaży, wśród kamieni, w zagłębieniu, krzakach, na wydmach i tym podobnych miejscach, zauważą młodą fokę, powinni poinformować Seal Rescue Ireland, które prowadzi stały monitoring zwierząt. O ile okaże się, że szczenię foki zostało osierocone, fachowcy z całą pewnością udzielą mu niezbędnej pomocy. Informacje o samotnych foczkach można przekazywać za pośrednictwem strony internetowej https://www.sealrescueireland.org/ lub pod całodobowym numerem telefonu +353 087 195 5393.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Seal Rescue Ireland/RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Czy rząd przygotowu
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish