„Nie należy panikować z powodu wariantu Omicron”

Najbliższe dwa dni zdominowane będą spotkaniami i naradami w kwestii wzrostu zakażeń w Irlandii, ale i omawiane będą ewentualne sposoby radzenia sobie z nową mutacją koronawirusa.

Źródła rządowe mówią jednak, że pełna ocena potencjalnego zagrożenia wariantem Omicron, zajmie naukowcom dwa do trzech tygodni, więc w tym czasie, należy obserwować rozwój sytuacji, a jak dodał jeden z wyższych ministrów, „nie należy panikować z powodu wariantu Omicron”. Zanim jednak padły te słowa, zapowiedziane zostało, iż w niektórych przypadkach, zaostrzone będą zasady podróżowania, a część państw europejskich, już mocno ograniczyła loty do Afryki, by chronić się przed mutacją, której obecność odnotowano w Europie.

Irlandzki gabinet zapowiedział, że postępować będzie w zgodzie z zaleceniami władz medycznych, a te właśnie dzisiaj zbierają się na spotkaniu, gdzie ocenią całą sytuację epidemiologiczną w kraju. W spotkaniu Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego wezmą udział również liderzy koalicji, ale co ważne, pojawią się również członkowie Zespołu Nadzoru Epidemiologicznego, jaki działa przy NPHET.

Wg rządu, należy obecnie poczekać z ferowaniem wyroków i niektóre twierdzenia, w tym światowych organizacji bezpieczeństwa zdrowotnego, że wirus Omicron jest bardziej przenośny, mogą pozbawione być podstaw, gdyż nie ma w tym zakresie pełnych badań, a oceniono niewiele przypadków i tylko z jednego rejonu świata. To z kolei może mieć wpływ na cały obraz sytuacji, wypaczony uwarunkowaniami genetycznymi i czynnikami zewnętrznymi.  

Ważne jest jednak, że już w tym tygodniu, do Dáil trafi ustawodawstwo, które wprowadza ponowną obowiązkową kwarantannę dla kilku państw afrykańskich, więc podróżni z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe, nawet jeżeli podróż odbywała się wieloetapowo, prawdopodobnie doczekają się obowiązku kilkunastodniowej izolacji i obowiązkowych testów PCR. W tym tygodniu mają być uzgodnione również szczegóły współpracy z hotelami, w których przebywać będą osoby na kwarantannie. Mówi się również, że hotelowa kwarantanna, ma mieć zastosowanie do wszystkich państw, w których poziom zakażeń jest wysoki i bardzo wysoki, a lista może być aktualizowana ze względu na potrzeby, jakie będą się pojawiać. Istotne jest też, że już właściwie wszystkie państwa europejskie mówią, iż wariant Omicron jest u nich obecny, a potwierdzają to również władze Wielkiej Brytanii. Podróżni z Irlandii, nie będą jednak dotknięci ograniczeniami w czasie wizyt w UK, a wprowadzone tam ograniczenia podróżowania, nie będą dotyczyć osób z Irlandii, potwierdził minister Coveney.

Dzisiaj wieczorem zbierze się Komitet Gabinetowy ds. Covid-19, a oceni zalecane środki bezpieczeństwa, jakie wyda NPHET, by przesłać rządowi swoją opinię, a ten, na podstawie zaleceń, określi jutro, jakie dodatkowe obostrzenia zostaną wprowadzone. Jak słychać w zapowiedziach członków Rady Ministrów, nie należy spodziewać się wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu w ramach wyspy i to jedyny konkret, z jakim do tej pory mamy do czynienia.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Freedom fighter laid
Patrykowa parada jes
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська