„Nie można znaleźć porozumienia”. Odliczanie do twardego brexitu trwa

Rozmowy brexitowe ponownie utknęły w martwym punkcie, a to zbliża nas jeszcze bardziej do twardej formy wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej.

Jak informują obie strony negocjacji, nie można aktualnie znaleźć rozwiązania w trzech punktach spornych, a po tygodniu intensywnych negocjacji, rozmowy zostały przerwane. Takie oświadczenie wydali główny negocjator z ramienia Unii Europejskiej Michel Barnier i jego odpowiednik ze strony brytyjskiej David Frost.

Oczekiwany wcześniej przełom, nie nastąpił, a strony uważają, iż nie ma nawet zbliżenia stanowisk w kwestii rybołówstwa, równych szans i zarządzania sporami, co od wielu tygodni blokuje proces dochodzenia do porozumienia.

O ile rozmowy między negocjatorami zostały zawieszone, to toczyć się będą na najwyższym szczeblu, a to oznacza, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zaplanowała na dzisiaj rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Podczas telekonferencji omówione mają być kwestie ogólne, blokujące porozumienie, chociaż może dojść również do złożenia pewnych deklaracji.

Nieoficjalnie w Brukseli mówi się, aby pozostawić kwestie sporne na przyszły rok, a przyjąć umowę w obecnym kształcie. Z informacji, które pojawiały się wcześniej, wiemy, że 95% umowy może wejść w życie, natomiast kwestie blokujące porozumienie, w pierwszej pełnej fazie brexitu, pozostawione byłyby w obecnym stanie rzeczy, a zmiany zaczęły obowiązywać po uzgodnieniu stanowisk.

Niestety nie wiadomo, jak do takich nieformalnych propozycji odnosi lub odniesie się gabinet Borisa Johnsona, a tego możemy dowiedzieć się dopiero dzisiaj.

Dublin, który komentuje sprawę, namawia obie strony do ustępstw, a spowodowane jest to obawami, iż twardy Brexit, całkowicie załamie irlandzką gospodarkę, chociaż nikt z gabinetu Micheála Martina, nie chce powiedzieć tego publicznie. Wysyłane są natomiast sygnały, czyli stopniowo przygotowuje się mieszkańców wyspy, do czasu, w którym pandemiczna blokada kraju, wydawać się będzie kilkumiesięcznym urlopem.

Bogdan Feręc

Źr: Bloomberg

Polska-IE: Udostępnij
Ryanair zwiększy il
Irlandia "doskonale"
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian