Nie można spodziewać się złagodzenia kryzysu

Ministrowie gabinetu Micheála Martina spotkają się dzisiaj w szerszym gronie, by omówić możliwość reakcji na kryzys inflacyjny.

Nie ma jednak podstaw, by stwierdzić, że będzie to spotkanie owocne, gdyż już zapowiedziano, iż rząd nie ma zbyt wielu możliwości, żeby łagodzić skutki kryzysu związanego z kosztami energii, a to one napędzają inflację w Irlandii. Gabinet wie, o czym poinformował, iż ceny energii elektrycznej i innych nośników energii gwałtownie rosną, ale reakcja na to jest poza zasięgiem rządzących, co zaznaczają przy każdej okazji.

Dzisiaj odbędzie się więc posiedzenie, któremu przewodniczyć ma premier Micheál Martin, a towarzyszyć mu będą wicepremier Leo Varadkar, minister środowiska i transportu Eamon Ryan, minister finansów Paschal Donohoe, wydatków i reform Michael McGrath oraz spraw socjalnych Heather Humphreys.

To ta grupa zastanawiać się ma, jakie państwo ma jeszcze możliwości, by ograniczyć skutki kryzysu na mieszkańców Irlandii, a w rozmowach przewijać ma się wątek podatku węglowego i jak można zmniejszyć jego wpływ na mieszkańców kraju.

Nie będzie się jednak mówić o zawieszeniu tego podatku, chociaż nie można wykluczyć, że taka propozycja nie pojawi się podczas spotkania, ale jest ona mało prawdopodobna w świetle wcześniejszych zapowiedzi. Mają być natomiast omówione środki zaradcze, bo to one mają zmniejszać presję na osoby mieszkające na wyspie.

Ministerialna grupa specjalna omówić ma również możliwość wpływania na rosnące koszty energii, a te są wyższe od ubiegłorocznych już o 47%, ale jeszcze przed spotkaniem pojawiały się informacje, że rząd, nie ma możliwości, aby cokolwiek z tym zrobić.

Zapowiedziano jednocześnie, iż gabinet opracuje strategię długoterminową radzenia sobie ze skutkami kryzysu, więc będzie coś robił, ale nie teraz i nie w sposób, jaki da wytchnienie większości irlandzkiego społeczeństwa.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd walczy z prywa
Kierowcy powinni uni
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська