Nie można opóźniać wprowadzenia kamer osobistych dla Gardy

Zaangażowanie w rozwój przepisów, które umożliwią wprowadzenie kamer typu bodycam, zostało przyjęte z zadowoleniem przez posłów koalicji.

Jednak Neale Richmond z Fine Gael powiedział, że zobowiązanie podjęte w 2022 Justice Plan musi zostać zrealizowane tak szybko, jak to możliwe.

Poseł Richmond powiedział:

– Cztery lata po zaleceniu wprowadzenia kamer bodycam dla Gardaí, minister sprawiedliwości Helen McEntee potwierdziła swoje zobowiązanie do wprowadzenia tego w życie w swoim Planie Sprawiedliwości na 2022 r. Ustawodawstwo dotyczące kamer osobistych, ustawa Garda Síochána (cyfrowe nagrywanie) 2021, zakończyła kontrolę przedlegislacyjną i jest gotowa do szybkiego przejścia przez Dáil, która musi być traktowana priorytetowo. To jest naprawdę mile widziane, a czas jest najważniejszy w tej kwestii. Napaści na Gardaí są całkowicie niedopuszczalne i tak muszą być traktowane. Tylko od 2018 do 2020 roku liczba tych ataków na członków Gardy wzrosła o 45%. Fine Gael pracuje nad budowaniem silniejszych, bezpieczniejszych społeczności, a bezpieczeństwo na naszych ulicach jest tego dużą częścią. Kamery Bodycam to sprawdzona metoda odstraszania napaści; służąc zarówno do ochrony naszych funkcjonariuszy, jak i do pomocy w identyfikacji tych, którzy dokonują tych napaści. Kamery osobiste zwiększają również przejrzystość służby policyjnej, zapewniając odpowiedzialność również za społeczeństwo. Irlandia jest obecnie jednym z niewielu państw członkowskich UE, które nie zapewniają kamer osobistych policji. Rzeczywiście, były one z powodzeniem wykorzystywane w Irlandii Północnej przez PSNI od 2016 r., a nawet przez pracowników ochrony na Luas. Garda czekała wystarczająco długo na dostarczenie kamer osobistych i nie możemy dłużej opóźniać ich wprowadzenia. To, że minister McEntee będzie współpracować z Gardaí, aby zapewnić, że mają wystarczające zasoby i kapitał, aby umożliwić wprowadzenie kamer, a także współpracować z nimi, aby umożliwić kodeks postępowania z ich użyciem, pokazuje, że plany ich wprowadzenia są na zaawansowanym etapie. Dzięki wsparciu policjantów, związków zawodowych Gardy, komisarza Gardy Drew Harrisa i potwierdzonemu poparciu ministra McEntee w Planie Sprawiedliwości 2022, nie ma powodu, dla którego miałyby nastąpić dalsze opóźnienia w postępie tego ustawodawstwa. Nie możemy czekać, aż kolejny policjant zostanie ranny w pracy, zanim wprowadzimy w życie tę ustawę.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ceny domów nadal ro
Obawy prezydenta Hig
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська