Nie może być dyskryminujących ograniczeń w oddawaniu krwi

Zmiany w dyskryminujących restrykcjach dotyczących zasad oddawania krwi dla homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn muszą zostać wprowadzone natychmiast, w obliczu poważnego niedoboru krwi w kraju, powiedział senator z Fine Gael.

Irlandzka Służba Transfuzji Krwi (IBTS) ujawniła niedawno, że jest „bliżej niż kiedykolwiek” ogłoszenia ostrzeżenia w ramach irlandzkiego krajowego planu niedoboru krwi i zaapelowała o pomoc społeczną w zwiększeniu poziomu zaopatrzenia w krew.

Senator Jerry Buttimer powiedział:

– W czasie, gdy apelujemy do społeczeństwa o pomoc w utrzymaniu krytycznego poziomu bardzo potrzebnego dopływu krwi, nasze przepisy dotyczące oddawania krwi zabraniają również znacznej grupie populacji nawet możliwości oddania krwi. Zachęcam każdego, kto może, do oddania krwi w pierwszej kolejności. Ale mówiąc to, musimy również przyznać, że w dzisiejszej Irlandii mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami, podlegają innym zasadom krwiodawstwa niż reszta populacji. Chociaż z zadowoleniem przyjmuję niedawne oświadczenie IBTS, że wprowadzą zmiany w polityce dawstwa, geje i biseksualni mężczyźni nadal stoją w obliczu nadmiernie restrykcyjnych przepisów dotyczących oddawania krwi. W tej chwili mężczyzna, który uprawiał seks z innym mężczyzną w ciągu ostatnich 12 miesięcy, nie kwalifikuje się do oddania krwi – niezależnie od tego, czy używał prezerwatywy, czy przyjmuje lek na HIV PrEP. Nasze obecne przepisy są nie tylko przestarzałe, niesprawiedliwe i nadmiernie restrykcyjne, ale są również sprzeczne z potrzebami społeczeństwa w czasie, gdy poziom dopływu krwi jest dość niski. Zgodnie z planami IBTS dotyczącymi zmiany polityki darowizn, obecny 12-miesięczny okres odroczenia dla mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami ma zostać skrócony do czterech miesięcy, podczas gdy istniejący Kwestionariusz Zdrowia i Stylu Życia (HLQ) ma zostać zastąpiony elektroniczną Samooceną Kwestionariusza Historii Zdrowia (SAHH). Jeszcze jednak nie zobaczymy wprowadzenia którejkolwiek z tych zmian. Chociaż uważam, że skrócenie okresu odroczenia ma zostać wprowadzone pod koniec tego miesiąca, musimy pilnie podjąć działania w zakresie wprowadzenia kwestionariusza SAHH. Kwestionariusz ten będzie oparty na dokładnej ocenie indywidualnego ryzyka infekcji, jak wcześniej apelowałem, a nie na dyskryminującym zestawie zasad opartych na płci i seksualności. Wzywam ministra Stephena Donnelly’ego do przyspieszenia zmian w zasadach oddawania krwi w trybie pilnym, aby jak najwięcej osób mogło przyczynić się do utrzymania naszego krytycznego poziomu krwi.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowy polski program
Efekt domina już si
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська