Nie mają innego planu i atakują program Sinn Féin

Opozycyjna Sinn Féin proponuje inne od rządowych rozwiązania w systemie mieszkaniowym, ale to, nie przypadło do gustu rządzącym i premier Martin oraz minister O’Brien, próbują zdyskredytować pomysły ugrupowania Mary Lou McDonald.

Spór pomiędzy oboma partiami, więc Sinn Féin i Fianna Fáil wszedł na kolejny, wyższy poziom i przestały się już liczyć argumenty, a rozpoczęło się udowadnianie, iż strona przeciwna, nie ma racji. Nie brakuje też wzajemnych oskarżeń o z jednej strony zaniedbania, a z drugiej o populizm, a minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien, wciąż posługuje się jednym faktem z niedalekiej przeszłości.

Otóż wg O’Briena, kiedy Sinn Féin zablokowało budowę osiedla w Dublinie, stało się ugrupowaniem populistycznym, które nie chce współpracować, a wymusić inny model projektowania mieszkalnictwa w Irlandii. Minister zarzuca też Sinn Féin, że wybiórczo patrzy na rynek mieszkaniowy, więc chce zabronić inwestowania funduszom, nie patrząc w ogóle na małych i średnich inwestorów. To z kolei wg rządu może być zagrożeniem dla kraju, bo giganci, zmienią tylko model inwestycyjny i utworzą spółki córki, które nadal zajmować się będą wykupem osiedli. Co ważne, o ile pójdzie się za propozycją Sinn Féin, mówił dalej w swoim wystąpieniu minister O’Brien, małe i średnie firmy budowlane, zostaną w ogóle pominięte w takiej konstrukcji prawnej. Szef resortu budownictwa jest również przekonany, iż państwo, powinno być strażnikiem systemu mieszkaniowego w Irlandii, więc „leczyć i nadzorować”.

W podobnych słowach zwrócił się do Sinn Féin premier Micheál Martin, ale argumentem głównym również była blokada inwestycji w Tallaght i Clondalkin.

*

Opinie rządzących o programie Sinn Féin to jedno, bo nie tylko to ugrupowanie wskazuje, że w kraju dzieje się pod względem budownictwa mieszkaniowego źle, gdyż wszystkie partie opozycyjne mówią, że rząd, ponownie nie ma pomysłu na wyjście z kryzysu mieszkaniowego. Co ważne, zgłaszają swoje projekty, a te, znacznie różnią się od pomysłów rządowych i co chyba należy podkreślić, idą w innym nieco kierunku, niż plan zaproponowany przez obecną koalicję. Gabinet jest jednak głuchy na te nawoływania i prze do celu, choćby już teraz, dla wielu jawił się, jako fatamorgana. Na marginesie dodam, że ostanie dziesięciolecie, to dla irlandzkiego mieszkalnictwa, okres zapaści i braku pomysłów. Te natomiast, które już się pojawiały, za sprawą ekip rządzących, więc Fianna Fáil i Fine Gael, co także doskonale widać, w ogóle się nie sprawdziły. Więc może dobrze będzie, jeżeli w tej przynajmniej kwestii, hegemoni przyznają się do porażki i omówią propozycje ugrupowań opozycyjnych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Ludzie chcą latać.
Testy antygenowe pow
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian