Nie ma zgody ma 5-dniową kwarantannę dla wszystkich

Szef rządu Micheál Martin zapowiedział, iż jego gabinet, prawdopodobnie wprowadzi pięciodniową obowiązkową kwarantannę dla wszystkich osób przybywających do kraju.

To zanim stało się przedmiotem obrad ugrupowań politycznych, wywołało falę komentarzy w dwóch ugrupowaniach, a dokładnie w Fine Gael i Green Party. Jak wiadomo z pierwszych informacji w tej sprawie ani ugrupowanie Leo Varadkara, ani Eamona Ryana, nie jest przekonane, aby takie rozwiązanie było dobre, nie mówiąc już o możliwości jego wykonania. Głównym problemem planu premiera może być miejsce, w którym podróżni mieliby izolować się po przybyciu na wyspę, więc hotele.

Fine Gael uważa, że to poniekąd areszt, więc może spotkać się z dużym oporem, a i może doprowadzić do fali pozwów sądowych. Co podkreśliła Green Party, nie wiadomo, jak sprawa przedstawiać się będzie w kwestii ilości osób, jakie bez wymaganego testu PCR próbować będą dostać się na wyspę, więc czy wystarczy miejsc w hotelach oraz, czy będą to wtedy miejsca bezpieczne.

Kolejną przeszkodą, jaką zauważyli Leo Varadkar i Eamon Ryan, jest otwarta granica z Irlandią Północną, a i łańcuchy dostaw, jakie nie mogą być zakłócone proponowanym rozwiązaniem. Wicepremier Leo Varadkar, już wcześniej powiedział, że taki plan, nie może być zrealizowany w Republice, jeżeli ta, zachowa otwartą granicę z Irlandią Północną. Co ważne, Republika, nie chce, z powodów gospodarczych i politycznych, zamykać granicy z Irlandią Północną, co również jest wg byłego premiera przeszkodą.

Micheál Martin ma być jednak nieugięty i zaproponuje koalicjantom takie rozwiązanie, a i będzie ich przekonywał, że to teraz jedyny sposób, żeby powstrzymać transmisję wirusa z zewnątrz. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach, a sprawa omawiana będzie na jutrzejszym posiedzeniu gabinetu.

Z zapowiedzi premiera wynika, że na przymusową pięciodniową kwarantannę trafi każda osoba, która nie przedstawi negatywnego testu PCR, a ten został wykonany najdalej na 72 godziny przed rozpoczęciem podróży. Istotne jest też, że kwarantanna, nie będzie znosić kary, jaka zostanie nałożona za brak testu.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Stany zapalne jamy u
Irlandia Północna
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian