Nie ma żadnych dowodów, że blokady eliminują wirusy

Mamy już pierwsze głosy przeciwne wobec twierdzeń Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, iż piąty stopień ograniczeń, więc właściwie blokada kraju, wyeliminuje wirusa.

Paul Moynagh, który jest profesorem immunologii i dyrektorem Kathleen Lonsdale Institute for Human Health Research na Maynooth University twierdzi, że „brak jest dowodów naukowych, by ogólnokrajowa blokada, skutecznie wyeliminowała jakiegoś wirusa, a takiego jak SARS-CoV-2, szczególnie”.

Profesor Paul Moynagh:

– Trudno powiedzieć, czy ograniczenia trzeciego poziomu, w ogóle zadziałały w Dublinie. Prawdopodobnie, gdybyś zapytał mnie w zeszłym tygodniu, czy pojawiły się oznaki, że liczby zaczęły się stabilizować – być może w ciągu ostatniego tygodnia tak, ale liczby zaczęły znowu rosnąć. Nie sądzę, by był to absolutny sukces w tym sensie. Być może początkowo ilość zakażeń może się ustabilizować, ale liczby znów będą rosnąć. Myślę, że tak naprawdę celem jest próba stłumienia wirusa – niektórzy twierdzą, że powinniśmy pójść dalej i spróbować wyeliminować wirusa. Z mojego punktu widzenia nie widziałem żadnych dowodów – nawet z historii – dotyczących zablokowania możliwości wyeliminowania jakiegokolwiek wirusa. Podano kilka przykładów dla miejsc takich jak Nowa Zelandia, Wietnam, Japonia, a niektóre z nich, osiągają dobre rezultaty bez blokad. Inną rzeczą w tych przykładach jest to, że kraje te, działały naprawdę, bardzo szybko. Wirus jest w tej chwili dość rozpowszechniony i jesteśmy w zupełnie innym stanie w tym sensie, że rozprzestrzenianie się jest obecnie dość powszechne i bardzo trudno jest wrócić do wcześniejszego etapu. Myślę, że jeśli spojrzysz na Europę, dostrzeżemy mniej więcej te same trendy i widzieliśmy je również wiosną oraz wczesnym latem. Widzieliśmy te szczyty, a potem się rozproszyły – i znowu było to głównie spowodowane blokadami – ale w rzeczywistości większość krajów została otwarta znacznie wcześniej niż latem, a liczba ta pozostała bardzo niska. Podczas gdy teraz znowu widzisz te ogólne trendy wzrostowe. Myślę, że im więcej widzimy, prawdopodobnie nie powinniśmy się dziwić, koronawirus zachowuje się w podobny sposób jak inne wirusy układu oddechowego, w tym sensie, że prawdopodobnie występuje silny składnik sezonowy. I z jakiegoś powodu, z wielu powodów, których nie rozumiemy do końca, wirusy te przenoszą się lepiej w miesiącach jesienno-zimowych. Myślę też, że duży nacisk położono na indywidualne zachowanie, a być może za mało, jeśli chodzi o inne rzeczy, które moglibyśmy zrobić w zakresie – na przykład – wentylacji. Myślę, że istnieje poczucie, że jeśli tylko spróbujemy i będziemy naprawdę, bardzo agresywni i zamkniemy cały kraj, możemy zatrzymać i wyeliminować tego wirusa. Myślę, że to jednak trudniejsze i myślę, że naprawdę, bardzo trudno jest kontrolować wirusy. Dając ludziom poczucie, że można wyeliminować wirusa, blokując cały kraj, myślę, że jest to zbyt uproszczone. Nawet kiedy już przeszliśmy na poziom trzeci, trzeba spojrzeć, jak udane było to posuniecie w Dublinie? Może był jakiś umiarkowany sukces, ale z pewnością nie rozwiązało to problemu. Myślę, że patrząc w przyszłość, kluczem do sukcesu jest mieszanka zbiorowego zachowania. Tak, to jest absolutnie ważne – uzupełnij to o dobry system testowania i śledzenia, ale zacznij szukać i skupiać się na bardziej rodzajowym wpływie na środowisko, takim jak wentylacja wewnętrzna.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
DPD tworzy nowe miej
Senator Rebecca Moyn
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian