Nie ma utrudnień w przekraczaniu polskiej granicy

Obecnie w Polsce obowiązuje podniesiony poziom gotowości bojowej, co nie ma wpływu na możliwość przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej.

W stan podwyższonej gotowości postawiona została jednak Straż Graniczna, ale przede wszystkim na terenach wschodnich i w części północnej, natomiast nie ma aktualnie informacji, czy przekraczanie innych granic wiązać się może z jakimiś utrudnieniami.

Nie oznacza to jednak, iż podczas przekraczania granic Polski, zarówno lądowych, morskich, a także powietrznych, nie napotkamy na nieco bardziej szczegółową kontrolę paszportową i celną, w tym bagażową, co spowodowane jest wprowadzeniem wyższego poziomu bezpieczeństwa kraju.

Straż Graniczna może więc poprosić nas o odpowiedź na kilka pytań, dokonać kontroli bagażu, nawet w przypadku przekraczania granicy unijnej. W tym przypadku chodzi wyłącznie o zapewnienie odpowiedniej ochrony państwu i obywateli RP, co należy w obecnej sytuacji międzynarodowej zrozumieć.

O ile stan gotowości bojowej i podwyższony stan bezpieczeństwa państwa zostanie utrzymany w dniach kolejnych, kolejki do odpraw bezpieczeństwa na lotniskach i w portach morskich mogą się wydłużyć, więc proces kontroli będzie bardziej szczegółowy.

Większych utrudnień nie należy spodziewać się na granicach lądowych w części południowej i zachodniej naszej ojczyzny, chociaż i tam mogą pojawić się lotne patrole Straży Granicznej oraz Policji i wyrywkowo sprawdzać będą samochody wjeżdżające lub opuszczające Polskę.

Bogdan Feręc

Źr: mat. prasowe

Photo by Erik Odiin on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Komunikat w związku
Czy Rosja będzie uz