Nie ma ustalonej daty powrotu do szkół

Minister zdrowia stwierdził dzisiaj, że nie ma obecnie „ustalonego terminu” powrotu uczniów do szkół, a dużo zależeć będzie od postanowień, jakie zapadną w Departamencie Edukacji.

Minister Donnelly dodał, że związek zawodowy nauczycieli ASTI, wrócił do negocjacji z Departamentem Edukacji i obecnie toczą się dyskusje w kwestii Leaving Cert oraz powrotu uczniów do klas. Do tej pory nie ma jednak żadnych szczegółów, jakie przybliżałyby termin powrotu uczniów do nauki w trybie stacjonarnym.

Minister Stephen Donnelly:

– Wiem, że minister Foley, prowadzi intensywne rozmowy z wieloma zainteresowanymi stronami, ale nie ma jeszcze wypracowanego stanowiska, powrotu uczniów do szkół i postępowania z maturzystami. Oczywiście z zadowoleniem przyjmuję fakt powrotu do szkół, uczniów z potrzebami specjalnymi i stopniowe otwieranie szkół, ale trzeba również przywrócić do nauki uczniów pochodzących do egzaminów końcowych, w tym Leaving Cert.

Minister zdrowia odniósł się też do doniesień, iż część lekarzy pierwszego kontaktu, odmawia podawania szczepionek przeciwko koronawirusowi, a wydawał się tym faktem zaskoczony. To niepokoi ministra Donnelly’ego, jak i fakt, że lekarze GP, odmawiają udzielania swoim pacjentom informacji o podawaniu szczepionki, i gdzie taką i w jakim terminie można będzie otrzymać. Minister wezwał pacjentów, o ile zetkną się z takim zachowaniem lekarza rodzinnego, informowali o tym poprzez infolinię HSE.  Jednocześnie pracownicy HSE, poinformują, gdzie w kraju znajdują się punkty szczepień.

Minister Stephen Donnelly:

– Uważam, że część lekarzy ogólnych, nie będzie chciała się szczepić, niech tak będzie, ale jestem tym również bardzo zaskoczony. Z pewnością, większość pracowników służby zdrowia w całym kraju, chciała się zaszczepić i jest, a wielu z nich żądało, aby zaszczepieni zostali tak szybko, jak to możliwe. Nie uważam, że lekarze rodzinni, powinni odmawiać szczepień komukolwiek w tym kraju i nie sądzę, że jest to zachowanie akceptowalne.

Minister Donnelly zaznaczył też, że nie można obecnie powiedzieć, kiedy obowiązujące ograniczenia wygasną, a szczegóły poznamy w okolicach 5 marca, bo wtedy przeprowadzony zostanie przegląd sytuacji. Teraz nie jest już najgorzej, ale nadal nie ma powodów do zadowolenia, bo Irlandia, wciąż jest krajem, gdzie mamy do czynienia ze stosunkowo wysokim poziomem zakażeń. Donnelly zauważył znaczący postęp w walce z koronawirusem, ale podkreślił, iż do ilości, która pozwalałby na znaczne obniżenie ograniczeń, jest jeszcze bardzo daleko.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian