Nie ma sposobu na uniknięcie drugiej fali zachorowań

Obecnie nie ma jeszcze podstaw do takiego twierdzenia, ale ekspert ds. kontroli chorób stwierdził, że nie ma sposobu, aby uchronić kraj przed drugą falą zachorowań.

Wg profesora Gerry’ego Killeena z Katedry Badań AXA w Applied Pathogen Ecology w University College Cork, właściwie nie mamy możliwości, by uchronić się przed następnymi falami zakażeń koronawirusem, a to za sprawą braku szczepionki na Covid-19 oraz braku skutecznych leków. Profesor Killeen sugerował też, że daleko jest do osiągnięcia celu zerowego, czyli braku zachorowań, a co podkreślił, ten stan może nie nastąpić jeszcze bardzo długo i w społeczeństwie ilość zakażeń będzie okresowo rosnąć oraz maleć.

Prof. Killeen:

– Niestety wciąż jesteśmy na początku drogi. Ostatnim razem, gdy spojrzałem na raport niektórych naukowców, którzy wiedzą, co robią – tych z Instytutu Pasteura, stwierdzili oni, że Francja przeszła dopiero około 6% fali pandemii. We Francji dojść może do 400 000 – 500 000 zgonów bezpośrednio związanych z COVID, a tutaj, w Irlandii, do około 40 000 – 50 000.

Obecnie wskaźniki są bardzo niskie, kontynuował profesor, ale wciąż zbyt wysokie, aby powiedzieć, że sytuacja w kraju jest pod pełną kontrolą. O takim stanie będzie można powiedzieć, dopiero kiedy dzienna ilość przypadków zakażeń spadnie do zera, a na to w najbliższym czasie raczej się nie zanosi. Profesor Killeen jest też zdania, iż ilość zakażeń będzie wzrastać wraz ze znoszeniem ograniczeń i fazami odmrażania gospodarki, a wtedy może się okazać, że wrócimy do wysokich dziennych wskaźników zachorowań.

Ważne jest wg eksperta z University College Cork, aby zabezpieczyć się na wszelkie możliwe sposoby, więc przestrzegać dystansu społecznego oraz używać środków ochronnych, by zminimalizować ryzyko zakażeń, co w konsekwencji przełoży się na mniejszą ilość osób zakażanych w przyszłości.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij...
Ponad 33 000 osób p
Czy wiecie, że...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish