Nie ma kto kontrolować restauracji

The Health and Safety Authority (HSA) odpowiedzialne jest m.in. za sprawowanie nadzoru nad bezpieczeństwem pomieszczeń i wraz z Health Service Executive (HSE), ma uprawnienia do kontrolowania np. restauracji, czy stosują się one do przepisów i wytycznych.

To z kolei oznacza, że HSA, powinno teraz sprawdzać, czy restauracje, które zostały otwarte, dostosowały się do przepisów, jakie wydał irlandzki rząd, ale o ile tak się dzieje, to można powiedzieć, że inspekcji jest mniej niż mało. To już prawie cztery tygodnie, od kiedy restauracje mogą przyjmować gości w swoich wnętrzach, ale jak się okazuje, tylko nieliczne doczekały się wizyty urzędników HSA i sprawdzenia, czy stosują się do wytycznych wydanych przez władze.

HSA poinformowało, że to tej pory, czyli od 26 lipca do 13 sierpnia, skontrolowano 2212 restauracji, a to niewielka ilość, jeżeli pod uwagę weźmiemy, iż w kraju, działa ponad 15 000 punktów gastronomicznych, więc restauracji, pubów, kawiarni, barów szybkiej obsługi, pensjonatów podających jedzenie itp.

Co powinno cieszyć klientów, zaledwie 4% ze skontrolowanych lokali, nie dostosowało się w pełni do obowiązujących przepisów lub wykryto pewne niezgodności, a jak dodają inspektorzy HSA, większość restauratorów (3/4), rozumie potrzebę ochrony swoich klientów i stosują się do zaleceń. Health and Safety Authority stwierdza również, że przepisy są naciągane, ale głównie w godzinach szczytów, więc w porze lunchu i w godzinach wieczornych, ale i tu mówi się o raczej incydentach, niż działaniu na dużą skalę.

HSA niestety nie może zwiększyć ilości kontroli, a to z powodu ilości pracowników, gdyż inspektorów kontroli, jest obecnie w Irlandii zaledwie siedemdziesięciu. Jak oceniono, w tym tempie i tylko przy założeniu, że kontrolerzy sprawdzać będą restauracje pod kątem dostosowania ich do covidowych wymogów, zakończą cały proces przed świętami Bożego Narodzenia.

HSA i HSE uzgodniły też między sobą plan działania, co może przyczynić się do zwiększenia ilości kontroli, więc te, nie będą już powielane, co powinno przełożyć się na większą ilość skontrolowanych obiektów gastronomicznych.

Bogdan Feręc

Źr: HSA/HSE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
More evacuees from A
Pokazowa dbałość