Nie ma już zagrożenia życia

Faza zagrożenia pandemii Covid-19 w dużej mierze dobiegła końca”, powiedział naczelny lekarz kraju, co może oznaczać również, że NPHET, postawiony został w stan likwidacji.

Dr Tony Holohan na, jak się wydaje ostatnim spotkaniu Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego w Sytuacjach Nadzwyczajnych, stwierdził, że nie ma już bezpośredniego zagrożenia życia powodowanego koronawirusem, a to oznacza, że mogą też zniknąć ostatnie ograniczenia. Taka rekomendacja wysłana została do rządu, więc to gabinet podejmie teraz decyzję, kiedy będzie można zrzucić z twarzy maski i to na stałe.

NPHET zaleca jednak, by środkami ochrony zdrowia publicznego pozostał system testów w zakresie Covid-19, szczepienia i pojawiające się leki, a należy postawić również na dawki przypominające, jak w przypadku grypy. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z grup tzw. podwyższonego ryzyka i stosować indywidualne środki ochrony w miejscach publicznych i zatłoczonym transporcie publicznym.

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego istniał ponad 750 dni, a minęły już prawie dwa lata, od kiedy zalecił wprowadzenie pierwszych, najostrzejszych ograniczeń, natomiast decyzja, uziemiła nas ówcześnie w domach na kilka miesięcy.

Decyzja NPHET trafiła już na biurko ministra zdrowia Stephena Donnelly’ego, a ten przedstawi zalecenie całej Radzie Ministrów w przyszłym tygodniu. Wtedy rząd zajmie się tą sprawą, co wynika z pierwszych zapowiedzi i zniesie wymóg noszenia masek w miejscach publicznych i transporcie zbiorowym. Istotne jest, że namawiać się będzie mieszkańców Irlandii, aby wciąż stosowali środki ochronne, ale będą to wyłącznie sugestie i porady, znikną też kary za niedostosowanie się do wymogów.

Maski zniknąć mają z całego życia publicznego, więc również ze szkół, w których nie trzeba będzie również wystawiać okien, by poprawić wentylację, a największą rolę do odegrania, będą miały wtedy filtry HEPA.

Wytyczne rządu, mają wejść w życie natychmiast po ogłoszeniu.

Bogdan Feręc

Źr: NPHET/RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
NATO ready to bolste
Alkohol zdrożał pr
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська