Nie ma jedności w rządzie. Etapy odmrożenia powinny być skracane

W rządzie, jak w społeczeństwie, ścierają się obecnie dwie opcje, a obie mają skrajnie odmienne poglądy na kolejne kroki dotyczące odmrażania kraju.

Na wczorajszym posiedzeniu gabinetu wielu ministrów stawiało tezy, iż sytuacja zdrowotna w kraju wgląda dobrze, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyspieszać kroki, które doprowadzą do zniesienia wszystkich ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii. Niestety ci przedstawiciele rządu, nie mają na tyle dużej siły przekonywania, by rząd ugiął się pod naporem tych propozycji, więc skrócił długość faz, w jakich kraj odzyskiwać będzie wcześniejsze swobody.

Dużo mówiło się wczoraj o dzieciach, które mają swoistą odporność na koronawirusa, więc zachorowania w tej grupie należą do rzadkości, czyli można by wg opinii ministrów spoza Fine Gael, odblokować place zabaw i inne atrakcje na świeżym powietrzu, właśnie dla tej grupy mieszkańców wyspy.

Rozmowy w tej kwestii zdominowały wczorajsze posiedzenie, bo może i zajęły zbyt dużo czasu, jako główny wątek rozmów, ale okresowo powracały, i miały mieć wpływ na inne decyzje gabinetu. Dużo czasu poświęcono natomiast przywracaniu aktywności wśród najmłodszych, a i przywracaniu ich do społeczeństwa, by po pierwsze nie straciły wakacji w podstawowym znaczeniu, czyli mogły bawić się na zewnątrz z rówieśnikami, ale i powinny odbudować swoje więzi społeczne, które za sprawą blokady kraju, zostały rozluźnione, a i mogły zostać utracone. Wspominano też, że „uwięzienie” dzieci w domach może odbić się na ich psychice i innych zachowaniach, więc w okresie późniejszym, trudno będzie zachęcić je do zabaw na powietrzu.  

Niektórzy ministrowie sugerowali, iż Irlandia powinna podążać śladem części krajów europejskich i w znacznym stopniu złagodzić pandemiczne rygory, co pozwoli na szybsze uruchomienie zakładów pracy i szybszy powrót do normalności.

Na te wszystkie żądania, czy może lepszym słowem będzie tutaj pomysły, odparowywał premier, który „działając wspólnie i w porozumieniu” z ministrem zdrowia oraz Krajowym Zespołem ds. Zdrowia Publicznego powiedział, iż nie ma obecnie podstaw do przyspieszenia etapów odmrażania kraju, a stanie się tak, jeżeli takie zalecenia pojawią się ze strony Zespołu i naczelnego lekarza kraju. Premier Varadkar podkreślił, co było odpowiedzią na argument, iż w kraju nie mamy skokowego wzrostu zachorowań, iż to właśnie przez stopniowe i bardzo delikatne działania, Irlandia nie notuje dużego wzrostu zakażeń. Tym samym premier uciął tę część dyskusji, ale jak już było wspomniane, ta wracała co jakiś czas podczas późniejszych rozmów o zmianach na granicach i kwestiach finansowych.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media/Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Sushi rolls - 4EvaFi
Uwaga, uwaga nadchod
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish