Nie ma dowodów, że szczepionka jest skuteczna

Profesor biochemii i biologii komórki na University College Cork Tom Cotter stwierdził, że brak jest dowodów na to, iż szczepionka AstraZeneca, skuteczna jest w przypadku osób powyżej 55 roku życia.

Wg profesora Cottera, badani na grupie kontrolnej, przeprowadzone były na zbyt małej ilości osób starszych, a to wskazuje, że nie ma dowodów medycznych, aby uznać, iż produkt Oxford/AstraZeneca, charakteryzuje się skutecznością w tym przypadku. Jak zaznaczył profesor, pomimo tego, że Europejska Agencja Leków, zatwierdziła szczepionkę do użycia przez osoby w wieku powyżej 18 lat, wiele państw w Europie, nie zdecydowało się, aby podawać ją osobom powyżej 55 lat.

Państwa, które wprowadziły zakaz podawania szczepionki AstraZeneca seniorom, również, jak profesor Cotter uważają, iż nie ma „dowodów naukowych”, że jest ona w pełni skuteczna dla grupy wiekowej 55+. Irlandzki immunolog powiedział jednocześnie, że i Irlandia powinna podążać ta właśnie drogą, przynajmniej do czasu, kiedy producent, przedstawi jednoznaczne wyniki badań dla osób starszych.

Obecnie w kraju mamy sytuację, o której poinformowało Health Service Executive (HSE), że osoby powyżej 70 roku życia i z grup preferencyjnych, otrzymywać będą szczepionki mRNA firm Pfizer/BioNTech i Moderna. Obie szczepionki, mają zapewniać lepszą ochronę, niż produkt AstraZeneca, o czym informuje świat nauki. Irlandzki rząd, co zapowiadał już wcześniej, oczekuje pełnych danych od angielskiego producenta wakcyny, aby podjąć decyzję, o użytkowaniu jego szczepionki we wszystkich grupach wiekowych. Na takie informacje czeka również Krajowy Komitet Doradczy ds. Szczepień, który niezależnie od organów europejskich, wydawać może własne rekomendacje dotyczące szczepień na poziomie państwowym.

Irlandia rozważa również możliwość zakupu rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi, co pod rozwagę służbom medycznym i rządowi, zalecił wicepremier Leo Varadkar. Wg ministra przedsiębiorczości, szczepionka Sputnik V, mogłaby stać się uzupełnieniem dostaw od innych producentów.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
„Zlodowacenie, Bes
Sinn Féin domaga si
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian