Nie jest pewne, czy uczniowie wrócą do szkół we wrześniu

Minister edukacji powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy szkoły zostaną ponownie otwarte we wrześniu, a to ze względu na potrzebę dystansu społecznego.

Szkoły i uczelnie w całym kraju zostały zamknięte w marcu, aby chronić dzieci i młodzież przed transmisją koronawirusa,  a wcześniejsze zapowiedzi ministra edukacji Joe McHugh stanęły pod znakiem zapytania i nie jest już teraz takie pewne, czy uczniowie z całą pewnością wrócą do szkół z początkiem przyszłego roku szkolnego.

Zespół doradczy, który powołany został przez ministra edukacji, sprawdza teraz, z jakimi zadaniami i problemami mogą spotkać się dyrektorzy szkół, kiedy uczniowie powrócą do klas. Kwestia, która obecnie najbardziej niepokoi zespół doradczy, związana jest z dystansem społecznym i izolowaniem od siebie dzieci, które wykazują najdrobniejsze nawet objawy chorobowe. Podnoszono też kwestię przerw, bo wtedy najtrudniej będzie zapanować nad uczniami, głównie młodszymi, a to może powodować wzrost zagrożenia zachorowalności w placówkach edukacyjnych.

Minister McHugh jest zdania, iż szkoły powinny zostać otwarte we wrześniu, ale nie mógł powiedzieć, że tak stanie się z całą pewnością, gdyż wcześniej, muszą powstać zasady bezpiecznego przebywania w placówkach edukacyjnych wszystkich poziomów, a procedury muszą być wprowadzone, by wraz z pojawieniem się uczniów, te już obowiązywały.

Minister edukacji Joe McHugh dodał, iż obecnie to nienajlepszy moment, aby mówić, co stanie się we wrześniu, ponieważ wszystko zależy od wyników prac grupy doradczej, a i zasad, jakie zostaną nakreślone oraz wprowadzone. Minister nie wykluczył jeszcze jednej możliwości, czyli uruchomienia tylko części szkół, które będą mogły gwarantować bezpieczeństwo zdrowotne uczniów. W tym zakresie mówi się głównie o uczelniach wyższych, gdzie młodzież uważa się za bardziej odpowiedzialną i rozumiejącą zagrożenia.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/Dept. of Education

Polska-IE: Udostępnij...
Zasady i zalecenia w
Federacja budowlańc
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish