Nie izolują się, pomimo stwierdzonego koronawirusa

NUI Galway przeprowadziło badanie, w którym ujawniono, iż kilkanaście procent osób ze stwierdzonym koronawirusem lub podejrzewanych o zakażenie się koronawirusem, nie poddało się obowiązkowej samoizolacji.

Badania mówią, iż nawet groźba grzywny, a nawet aresztu, nie zmieniłaby decyzji wielu mieszkańców Irlandii, natomiast mogłyby przekonać ich wyjaśnienia tego problemu. Z przeprowadzonej analizy wynika, że aż 16% osób z koronawirusem i podejrzewanych o zakażenie SARS-CoV-2, nie poddało się izolacji w domu, co można uznać za brak poszanowania dla przepisów i stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowia publicznego.

Ponad 50% respondentów uznało, że maski nie są odpowiednią ochroną przed zakażeniem, więc tylko 49% odpowiadających na pytania, miało zabezpieczać się w ten właśnie sposób.

We wnioskach po badaniu zamieszczono też opinię większości osób, jakie wzięły udział w sondzie, a tam okazało się, że znakomita większość, zmęczona jest już wprowadzaniem ograniczeń ze względu na koronawirusa i chce powrotu do normalności. To z kolei sugeruje, że do łamania zasad, jakie ze względu na zdrowie publiczne, dochodzić będzie teraz znacznie częściej, więc i wzrośnie zagrożenie ponownym wybuchem epidemii.

Pełne opracowanie w tej sprawie przekazane zostało już rządowi, a znajdują się w nim odpowiedzi 65 000 osób z całego świata, bo badanie obejmowało wiele państw na naszym globie. Analiza, jaka przesłana została do Leinster House, posłużyć ma gabinetowi, do wypracowania nowych metod walki z SARS-CoV-2. Dokument może być też informacją, iż nakładanie wyższych stopni ograniczeń, nie będzie szło w parze ze spadkiem zachorowań, a przyczynić się może do częstszego łamania zasad i obostrzeń.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Piąty poziom ograni
Kraj nie zostanie za
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian