„Nie dotkniemy pieniędzy z Apple’a”

Premier Leo Varadkar stanowczo odrzucił możliwość uruchomienia środków, jakie gigant technologiczny zdeponował na kontach powierniczych, jako zabezpieczenie roszczeń Unii Europejskiej w spornej kwestii opodatkowania.

Sprawa jest znana, gdyż chodzi o ponad 13 miliardów euro, które jakoby winny jest Apple irlandzkiemu rządowi i pośrednio Unii Europejskiej, a ta dochodząc swoich potencjalnych praw do wymienionej kwoty, skierowała wniosek o rozstrzygnięcie tej kwestii przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Wcześniej jednak ustalono, iż gigant zdeponuje sporną kwotę na jednym z funduszy powierniczych, gdzie będzie ona czekać do wydania ostatecznego wyroku sądu.

Tu jednak pojawia się drobna niedogodność i w tzw. międzyczasie wybuchła pandemia koronawirusa, która wpędziła Irlandię w kłopoty, więc pieniądze z depozytu, byłyby bardzo pomocne w uruchomieniu gospodarki i jej wsparciu, po zniesieniu obostrzeń związanych z blokadą kraju oraz w skrywanym jeszcze krachu gospodarczym.

Media społecznościowe, czy też komentujący tę sprawę mieszkańcy wyspy, są w tej kwestii zgodni i żądają odblokowania wymienionych już 13 miliardów euro, by w ten sposób wspomóc kraj w kryzysie. Do tego chóru dołączają już niektórzy politycy, głównie z ugrupowania Solidarity–People Before Profit,  a ci mówią, że pieniądze od Apple’a, powinny być użyte do pokrycia kosztów pandemii, więc chcą, aby rząd uszczknął część zdeponowanej kwoty i rozdał potrzebującym.

W odpowiedzi na propozycje dużą stanowczością wykazał się premier Leo Varadkar i na posiedzeniu Dáil odpowiedział posłowi Paulowi Murphy, iż rząd nigdy nie brał pod uwagę takiej możliwości, a i z całą pewnością pieniądze pozostaną na rachunku powierniczym do chwili wydania ostatecznej decyzji Trybunału Sprawiedliwości.

Premier Varadkar dodał, że byłoby to złe rozwiązanie, bo łamało zapisy umowy, jaką w kwestii depozytu, podpisała firma Apple, Unia Europejska i Republika Irlandii.

Tym samym premier Leo Varadkar dał wyraźny sygnał, że z tych pieniędzy, przynajmniej teraz, nie zostaną sfinansowane żadne zadania rządu.

Bogdan Feręc

Źr: Dail/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
450 kilometrów od d
Nie obniżą sobie p
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish