„Nie” dla paszportu szczepień

Wiele państw na świecie przygotowuje się na wprowadzenie tzw. paszportu szczepień, a wtórują im w tym niektóre linie lotnicze, co z kolei wywołuje niezadowolenie społeczne.

Inną drogą podążać chce Wielka Brytania, która poinformowała, iż wyklucza wprowadzenie paszportów szczepień, chociaż nadal prowadzić będzie kontrole zdrowia we wszystkich portach wejściowych na wyspę.

Nie jest, do końca wiadomo, jak postąpi w takim przypadku Unia Europejska, która już przygotowuje się do wprowadzenia dla swoich obywateli paszportu szczepień w kierunku koronawirusa, ale mówi się również, że taki, wymagany będzie od wszystkich, którzy chcieliby przekroczyć granicę UE, nawet od obywateli państw trzecich.

Przy takim rozwiązaniu, Brytyjczycy, czy sobie tego będą życzyć, czy nie, zmuszeni będą do wprowadzenia paszportu szczepień, przynajmniej dla osób, które udają się do któregoś z państw unijnych. Nie wiadomo również, jaka będzie odpowiedź Londynu w kierunku osób z UE, którzy chcieliby pojawić się na sąsiedniej wyspie, bo od tych właśnie podróżnych, taki dokument może być wymagany.

Sprawa ma zostać omówiona w najbliższych tygodniach, a władze Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, zaplanowały już wstępne spotkanie w tym zakresie, chociaż nie mówi się jeszcze o konkretnym terminie rozmów.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Czynsze obniżyły s
Deliveroo – tych m
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian