Nie dają się kontrolować po przylocie

Rząd priorytetowo traktuje uruchomienie elektronicznego lokalizatora pasażerów, więc ten powstanie już wkrótce, a co ważne, będzie działał w taki sposób, by możliwe było jego pełne użytkowanie przez władze medyczne.

Jak się okazuje w dniach pomiędzy 1 a 13 lipca, do Irlandii na lotnisko w Dublinie przyleciały ogółem 52 753 osoby, z czego 3532 poddane zostało weryfikacji miejsca pobytu. Z tej liczby zaledwie 1668 odebrało połączenie od służb medycznych, Gardy i jednostki granicznej, więc stanowi to ok. 47% pasażerów, którzy mają obowiązek poddać się weryfikacji miejsca pobytu.

Ważne jest, jak podkreśla Departament Sprawiedliwości, aby kraj miał pełną kontrolę nad sposobem izolacji osób przylatujących do Irlandii z zagranicy, bo jedynie takie działanie zapewni bezpieczeństwo zdrowotne kraju.

System, które wejdzie do użycia w najbliższych dniach, będzie gromadził dane o pasażerach, więc w pewien sposób będzie to system permanentnego nadzoru, ale jego wersja elektroniczna, pozwoli na szybkie śledzenie kontaktów osób, które mogłyby zostać zakażone poza granicami Irlandii.

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości:

– Formularz lokalizacji pasażerów wkrótce zostanie udostępniony w formie elektronicznej. Opracowanie internetowej wersji formularza lokalizatora pasażerów jest obecnie traktowane priorytetowo przez rząd, a dalsze informacje będą dostępne we właściwym czasie. Ponieważ liczba pasażerów znacznie i systematycznie wzrasta, jednostka zarządzania granicami (BMU) będzie musiała skoncentrować się wyłącznie na swojej podstawowej funkcji, kontroli pasażerów, a działania nadzorujące przejmie HSE.

Mówiąc dalej, rzecznik poinformował, że do końca czerwca wypełnionych zostało 31 375 formularzy, a skontrolowano ponad 21 000 osób, które przybyły na wyspę.

Departament Sprawiedliwości przypomina, że próba unikania kontaktu z urzędnikami, którzy nadzorują samoizolację po przybyciu na wyspę, ale i podanie nieprawdziwych danych w formularzu, niezależnie papierowym, czy elektronicznym, może zakończyć się karą grzywny do 2500 € lub/i 6-miesięcznym pozbawieniem wolności.

Osoby, które przyleciały na wyspę, podczas 14-dniowej kwarantanny mogą poruszać się po niej w ograniczonym zakresie, więc chodzić na zakupy oraz np. ćwiczyć, ale zobowiązane są do utrzymania dwumetrowego dystansu społecznego i nie wolno im powrócić do pracy.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Justice

Polska-IE: Udostępnij...
Varadkar chce otwarc
Dzień Bez Telefonu
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish