Nie będzie zwolnienia od nauki języka irlandzkiego?

Departament Edukacji przeprowadził audyt, z którego wynika, że coraz więcej uczniów ubiega się o zwolnienie z nauki języka irlandzkiego.

Prawo daje taką możliwość, a decyzję podejmuje dyrektor szkoły, co następnie zwalnia ucznia od podejścia do egzaminu z języka irlandzkiego. Jak ustalił Departament Edukacji, w ubiegłym roku, o ponad 16% więcej uczniów skorzystało z tej możliwości, niż było to w roku 2018. To jednak staje w sprzeczności z przepisami, a te mówią, iż zwolnienia z nauki języka irlandzkiego, można udzielić, ale w niektórych przypadkach lub wyjątkowo. Niektóre przypadki to np. osoby, które nie mają irlandzkich korzeni, więc dzieci rodzin imigracyjnych.

Największy wzrost ilości zwolnień z nauki języka irlandzkiego notowany jest w szkołach ponadpodstawowych, ustalił prowadzący badania zastępca dziekana kampusu DCU Św. Patryka profesor Pádraig Ó Duibhira. Analizy profesora przekazane zostały Departamentowi Edukacji, a w tych pojawiły się liczby, z których wiemy, że w roku szkolnym 2018/2019, uczniów korzystających ze zwolnień było 5076, natomiast w roku szkolnym 2019/2020 było to już 6026. Całkiem inaczej wyglądała ta kwestia w latach poprzednich, bo np. w roku szkolnym 2017/2018, zwolnień było zaledwie 5%.

Rosnąca ilość przypadków zwolnień udzielanych uczniom, zaczęła niepokoić urzędników resortu edukacji, co stało się impulsem do rozpoczęcia rozmów, w jaki sposób należy podejść do tego zagadnienia. Z części opinii wynika, że żaden rodowity Irlandczyk, nie powinien korzystać z prawa do zwolnienia z nauki języka irlandzkiego, chociaż można stosować wyjątki. Tak stanowczych opinii nie ma natomiast w odniesieniu do dzieci imigrantów, którzy mogliby korzystać z prawa, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Education

Polska-IE: Udostępnij
Zasiłek chorobowy d
Miliony mieszkańcó
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian