Nie będzie wzrostu płacy minimalnej

Zalecana przez Komisję Niskich Płac podwyżka minimalnej stawki za godzinę pracy, została przez Ministerstwo Pracy i Ochrony Socjalnej odłożona na czas nieokreślony.

Tym samym nie będzie podwyżki najniższych wynagrodzeń do 10,10 € za godzinę, a co ważniejsze, nie wiadomo, kiedy w ogóle zostanie wprowadzona. Ministerstwo Pracy i Ochrony Socjalnej tłumaczy, iż wpływ na taką decyzję ma niepewność brexitowa, więc ochrona firm, które mogą ucierpieć w chwili twardej formy Brexitu.

Wprowadzenie wyższych wynagrodzeń minimalnych byłoby zwiększeniem obciążenia dla firm, głównie małych i średnich, a te w perspektywie zbliżających się zawirowań gospodarczych, mogą nie poradzić sobie z dodatkowymi kosztami.

Minister Pracy i Ochrony Socjalnej Regina Doherty powiedziała, że jej decyzja jest wyłącznie odroczeniem wprowadzenia podwyżki płacy minimalnej, ale dodała, że do czasu, kiedy rząd będzie miał więcej informacji w sprawie Brexitu i jego skutków dla państwa.

Słowa minister Doherty można rozumieć dwojako, bo zarówno w ten sposób, że podwyżka będzie pod koniec roku, jak i tak, że decyzja podjęta będzie dopiero w roku przyszłym. Są też inne możliwości i podwyżki płacy minimalnej, spodziewać się możemy w październiku 2020 lub po zakończeniu kryzysu brexitowego.

Komentując decyzję Ministerstwa Pracy i Ochrony Socjalnej sekretarz generalna Kongresu Związków Zawodowych Patricia King powiedziała, że „to kara” dla 130.000 najniżej opłacanych pracowników w Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection/ICTU

Polska-IE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish