Nie będzie wcześniejszych wyborów

Leo Varadkar odrzuca możliwość przyspieszonych wyborów parlamentarnych w Irlandii i twierdzi, że koalicja nadal ma większość, co pozwala jej zachować sprawność zarządzania krajem.

Głosy o wcześniejszych wyborach pojawiły się ponownie, gdy dwoje reprezentantów Green Party zawieszonych zostało w prawach członka tego ugrupowania, a doprowadziło do tego jedno z głosowań. W ubiegłym tygodniu dwoje parlamentarzystów Partii Zielonych, o czym pisaliśmy tutaj, zagłosowało wbrew dyscyplinie partyjnej i przeciwstawiło się pomysłowi koalicji.

Wtedy zarząd Zielonych podjął decyzję o zwieszeniu „wywrotowców” w prawach członkowskich na sześć miesięcy, a koalicja uzyskała w ten sposób zaledwie jeden głos przewagi nad opozycją.

Tu na scenę wchodzi m.in. poseł Mick Barry z Solidarity-PBP, który powiedział, że rośnie wśród społeczeństwa, ale i wśród niektórych posłów koalicji niezadowolenie z sytuacji w kraju, co może być podstawą do zorganizowania wcześniejszych wyborów.

Ważne jest jednak, iż poseł Barry nie musiał długo czekać na odpowiedź i premier Leo Varadkar In spe, stwierdził:

– Rząd nadal ma większość w Dáil i Seanad.

Varadkar zaznaczył, że opozycja może być wciąż pewna, iż koalicja ma większość, a jak dodał „znaczną”.

Leo Varadkar powiedział też:

– Nie musisz obawiać się wyborów w najbliższym czasie.

*

W tej sprawie istotne jest, iż wicepremier nieco przesadził z tą „znaczną” większością, bo takiej od dawna nie ma. Jest/była natomiast większość trzech głosów w Dáil, czyli niewiele ponad to, co wymagane jest do rządzenia. Tak na marginesie można też dodać, iż wcale nie jest wykluczone, że wcześniejszych wyborów nie będzie, bo o ile mieszkańcom kraju żyć się będzie jeszcze trudniej, niż obecnie, mogą zasygnalizować to w protestach, a te doprowadzić do rozpisania nowych wyborów.

W takim przypadku to wicepremier Varadkar powinien mieć więcej politycznego rozsądku i pokory, bo, o czym zdaje się niekiedy zapominać, jego polityczne być albo nie być, zależy od społeczeństwa.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd powinien wprow
Posłanka Higgins za
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська