Nie będzie stawiania zarzutów za pandemię

Irlandzka Rada Swobód Obywatelskich (ICCL) stwierdza, że nie może być w Irlandii stawiania zarzutów i obwiniania kogokolwiek za pandemię, a powinno się z tej lekcji, wyciągnąć naukę na przyszłość.

ICCL wypowiedziało się, gdyż coraz częściej pojawiają się głosy, a te słychać zarówno z kół politycznych, jak i ze strony społeczeństwa, iż za pandemię w Irlandii, powinno się rozliczyć osoby, które nią zarządzały. Rada Swobód Obywatelskich zaapelowała też do Komisji Oireachtas, które częściowo zajmują się sprawami pandemii, aby odeszły od retoryki stawiania komukolwiek zarzutów oraz formułowania podejrzeń, co tylko podnosi atmosferę napięcia w społeczeństwie, które chce odejścia od wszelkich ograniczeń, a także ukarania winnych.

Tu mówi się jednak, że przypomina to trochę polowanie na czarownice i nie jest ważne, czy znajdzie się prawdziwych winnych, czy po prostu, wybierze kogoś z tłumu, aby przykładnie ukarać.

Ważne jest, co podkreśla ICCL, aby przeanalizować cały okres pandemii, więc działania rządu i władz medycznych od pierwszych dni, aby stworzyć odpowiednie procedury zarządzania kryzysami zdrowotnymi na przyszłość, ale także wyeliminować wady systemu. Powinno się też dokonać dogłębnego przeglądu systemu postępowania państwa w kwestii pandemii, ale bez stawiania zarzutów, bo kraj, jak i świat, znalazł się dla siebie, w całkowicie nowej sytuacji, więc reagował, jak pozwalał na to stan ówczesnej wiedzy, „a działano w sytuacji ekstremalnej”.

Nie powinny też powstawać komisje śledcze Covid, bo już wcześniejsze pokazały, że nie są do końca władne ustalić podstaw zjawisk, którymi się zajmowały, ale charakteryzowały się również wieloma „niedociągnięciami”, dodał dyrektor wykonawczy ICCL Liam Herrick. Szef Rady Swobód Obywatelskich powiedział również, że należy w Irlandii zaprojektować system oceny sprawności działania mechanizmów państwa, reakcji na wydarzenia, ale też ocenić reakcję na pandemię, by stała się podstawą do dalszych ocen.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rosyjska flota zagra
Linie lotnicze uśmi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська