Nie będzie podwyżek podatków. Premier zmienił swoje plany

W ostatnich dniach pojawiło się wiele informacji o kosztach, jakie ponosi Irlandia w związku z epidemią koronawirusa, a część z nich dotyczy podatków, które miałyby zostać podniesione, żeby pokryć straty budżetowe spowodowane blokadą kraju.

Z tymi twierdzeniami nie zgadza się premier Leo Varadkar, który stanowczo odrzucił taką możliwość i zapewnił, że nie ma obecnie nawet planów, a i nie pojawią się w przyszłości, by poprzez podniesienie podatków, odzyskać poniesione na walkę z koronawirusem nakłady, a i spłacać ewentualnie zaciągnięte pożyczki. Co więcej, w obszernym wywiadzie udzielonym Sunday Independent, premier zapewnia, iż jest zdecydowanym przeciwnikiem podnoszenia podatku dochodowego, a i wprowadzania obniżek pensji, aby pokryć koszta związane z walką z wirusem Covid-19.

To nie wszystko, o czym zapewniał Leo Varadkar, gdyż wspomniał również, że i osoby pozostające na zasiłkach oraz zapomogach, nie mają się czego obawiać, bo i te nie doczekają się obniżek wysokości tych dodatków.

Leo Varadkar powiedział:

– Jedną z rzeczy, których jestem absolutnie pewien, czego na pewno nie będziemy potrzebować w ciągu najbliższych kilku lat, to cięcia płac lub obniżki zasiłków albo podniesienia podatków.

Szef rządu jest też optymistą i z nadzieją patrzy w przyszłość, mówiąc o nadchodzących działaniach w sprawie epidemii, a jest przekonany, że już w maju zaczną znikać pierwsze ograniczenia, a do lata może być zniesiona ich większość, o ile nie wszystkie. Taoiseach dodał, że przyjdzie też czas na rozliczenia i refleksję, bo przyjrzeć się należy popełnionym w tym zakresie błędom, ale rząd będzie przyglądał się jedynie rozwiązaniom, jakie zostały przyjęte, więc które były dobre, a które złe.

Leo Varadkar mówił też w udzielonym Sunday Independent wywiadzie, że zmienił plany urlopowe, głównie za sprawą koronawirusa, ale i potrzeby pozostania w kraju, w tym trudnym okresie. Varadkar planował wyjazd ze swoim partnerem Matthew Barrettem na kilka dni do Hiszpanii, jednak sytuacja jest na tyle poważna, że uznał, iż nie będzie odpowiednim zachowaniem, gdyby porzucił kraj, a i w pewien sposób sam łamał zakaz przemieszczania się w celach innych niż niezbędne.

Premier Varadkar podziękował także społeczeństwu za dostosowanie się do nowej sytuacji, a powiedział to tymi słowami:

– Naprawdę chcę podziękować Irlandczykom za współpracę z nowymi przepisami i dystans społeczny, ale niestety musimy prosić o więcej, ponieważ wirus nie zniknie.

Bogdan Feręc

Cały wywiad do przeczytania w dzisiejszym, wydaniu Sunday Independent.

Źr/Zdj: Sunday Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Z okazji Świąt Wie
Polacy w Irlandii ni
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish