Nie będzie ograniczeń w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy

Zapytano premiera Martina, jak jego gabinet postępować będzie w kwestii uchodźców wojennych z Ukrainy?

W ostatnich tygodniach kryzys uchodźczy wciąż się pogłębia, ale z nieco mniejszą mocą, jednak nie ma gwarancji, że nie będzie się zwiększała presja, jeżeli Rosja zintensyfikuje działania wojenne. W tej kwestii wiele problemów ujawniło się również w Irlandii, która może nie jest zalewana falą uchodźców, ale i obecna ilość, która oscyluje w przedziale od 25 do 33 tysięcy osób i nie jest sytuacja komfortowa dla wyspy.

Rząd ustami swojego szefa kolejny raz powiedział, że nie jest w stanie przewidzieć, ilu uchodźców z Ukrainy pojawi się w kraju, nie wie też, jak długo tutaj pozostaną, a i jakie działania trzeba będzie jeszcze podjąć, by rozwiązać ten problem.

Premier Micheál Martin stwierdził równocześnie, że jego gabinet uruchomił wszelkie możliwe środki, aby wspierać ukraińskich uchodźców wojennych i zapowiedział, że uruchomione będą kolejne, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Gabinet rozwiązuje obecnie problem mieszkaniowy uchodźców, a jest zaskoczony, że część zgłaszanych wcześniej ofert zakwaterowania została wycofana. Mówi się też, co opublikował Irlandzki Czerwony Krzyż, iż część lokali zostało odrzuconych, gdyż nie spełniały minimalnych nawet wymogów dla zakwaterowania ludzi.  

Taoiseach powiedział też, że rząd, nie ma obecnie planów, ani takich nie przygotowuje, by w jakikolwiek sposób ograniczyć ilość napływających uchodźców z Ukrainy. Wcześniej mówiło się, iż Irlandia powinna wyznaczyć taki limit, przede wszystkim ze względu na problemy mieszkaniowe wyspy. Ten pomysł został jednak odrzucony i kraj przyjmie każdego uchodźcę wojennego z Ukrainy.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
70% Irlandczyków ni
Oświadczenie Taoise
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська