„Nie będzie ograniczeń”, powiedział minister Donnelly

Obecnie dla rządu kilkanaście tysięcy dziennych przypadków zakażeń koronawirusem nie stanowi już problemu, a jak powiedział minister zdrowia Stephen Donnelly, aby zmniejszyć ilość zakażeń, „potrzebne byłyby poważne środki”.

Minister dodał, że nie ma potrzeby wprowadzenia nowych covidowych zasad, bo ilość osób zakażonych na oddziałach intensywnej opieki medycznej jest stabilna i chociaż wariant BA2 jest wysoce zakaźny, to środki do jego opanowania, nie byłyby współmierne do sytuacji, w jakiej obecnie jesteśmy. Minister Donnelly jest też przekonany, że ilość rejestrowanych przypadków zakażeń, jest i tak znacznie wyższa, gdyż nie wszystkie są rejestrowane, czyli znacznie przekraczać ma 15 000.

Minister zdrowia Stephen Donnelly dodał również, iż ilość zakażeń, zaczęła wywierać wpływ na irlandzki system opieki medycznej, głównie szpitalny, ale sieć wciąż radzi sobie z ilością zakażeń. Obserwuje się natomiast przypadki zmniejszenia możliwości wykonywania zabiegów planowych, odwoływane są niektóre wizyty lekarskie, jednak nie jest to problem na skalę krajową, więc system lecznictwa zamkniętego, nie potrzebuje teraz nadzwyczajnych środków wsparcia, w tym wprowadzenia ograniczeń, które znacząco zmniejszać będą ilość transmisji koronawirusa.

Odmiennego zdania są jednak konsultanci medyczni, którzy wzywają do podjęcia przez rząd działań, a dzieje się tak, albowiem część oddziałów jest przepełniona i pogorszyły się znacznie warunki leczenia. Wydłużył się również czas przyjęcia na oddziały ratunkowe, a powodem jest duża ilość pacjentów z Covid-19, więc niekiedy na szpitalne łóżko, czekać trzeba ok. 8 godzin. To z kolei podnosi ryzyko występowania większej ilości zgonów, co może odbić się na całym społeczeństwie.

Irlandzkie Stowarzyszenie Medycyny Ratunkowej podkreśliło, iż zarówno ilość zakażeń dziennych, jak i problemy oddziałów szpitalnych, powinny stać się dla rządu „dzwonkiem alarmowym” i gabinet powinien zająć się wprowadzeniem jakichś ograniczeń.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
‘Withdraw from Ukr
Historyczna reforma
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська